İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017 Goncourt Ödülü

  • Goncourt Ödülü (Prix Goncourt), natüralist akımın önemli temsilcilerinden Fransız yazar ve eleştirmen Edmond de Goncourt’nun vasiyetiyle, kardeşi ve yine bir yazar olan Jules de Goncourt onuruna kurulan “Goncourt Akademisi”nin 1903 yılından beri her sene kasım ayında, Paris’te Gaillon Meydanı 16-18 numaradakiDrouant” restoranında, yılın en iyi ve en yaratıcı düzyazısı ve yazarına verdiği bu ödül, Fransa’nın en prestijli edebiyat ödülüdür. Akademinin verdiği diğer ödüller ise ilk roman, öykü, şiir ve biyografi alanındadır. 1903 yılından beri bu ödüle layık görülenlere verilen para ödülü miktarı değişmemiştir ve hala sembolik bir miktar olarak €10’dur.

Ödül bir yazara iki kere verilmemesine rağmen bunun tek istisnası, 1956 yılında “Les Racines du ciel” (Cennetin Kökleri) adlı romanıyla bu ödüle layık görülen “Romain Gary”nin, 1975 yılında bu kez “Émile Ajar” mahlası ve “La Vie devant soi” (Onca Yoksulluk Varken) romanıyla da aynı onura erişmesidir. Romain Gary yerine ödülü, “Émile Ajar olarak” kuzeni Paul Pavlowitch kabul etmiş, işin gerçeği ise Romain Gary’nin, ölümünden sonra yayımlanan “Vie et mort d’Émile Ajar” adlı otobiyografisindeki “itirafıyla” ortaya çıkmıştır.

Goncourt Ödülü’nü veren Goncourt Akademisi 10 kişiden oluşur. Üyelikler ömür boyu geçerlidir ve ölen bir üyenin yerine geri kalan üyelerin oylarıyla yeni bir üye seçilir. Şu anki akademi üyeleri:

Bernard Pivot

Didier Decoin

Françoise Chandernagor

Tahar Ben Jelloun

Patrick Rambaud

Pierre Assouline

Philippe Claudel

Paule Constant

Éric-Emmanuel Schmit

Virginie Despentes

 

Peki bu sene verilen 2017 Goncourt Ödülü için açıklanan yazar ve eserlerinden öne çıkanları biraz inceleyelim.

Olivier Guez: 1974 Strasbourg doğumlu maceraperest gazeteci ve yazar, yurt dışında geçirdiği zaman boyunca yazdığı romanlarla övgü topladı. 2017 Goncourt Ödülü’ne aday olduğu “La disparition de Joseph Mengele” romanında, Nazi dönemindeki toplama kamplarında insanlar üzerinde deneyler yapan Joseph Mengele’yi ve onun savaş sonrası hayatını kaleme alan araştırmacı yazar, kitabıyla ilgili olarak “Hiç kimsenin her sabah kalkıp da Mengele’yi düşünmek zorunda olmasını istemem doğrusu” diyerek konunun yıpratıcılığına da dikkat çekmiştir.

François-Henri Désérable: 1987 Amiens doğumlu genç yazar aynı zamanda eski bir buz hokeyi oyuncusudur. Bol ödüllü kitabı, Fransız matematikçi Évariste Galois’nın kurgusal biyografisini yazdığı, “Évariste” ile edebiyat dünyasının ilgisini toplayan etkileyici yazar, ödüle aday benzersiz romanı “Un certain M. Piekielny”ye, Bay Piekielny’nin komşusu küçük Roman Kacew’e, ileride tanıştığı önemli insanlara “Wilno’da, Büyük Pohulanka Sokağı 16 numarada Bay Piekielny yaşamıştı.” demesini istemesiyle başlıyor.

Monica Sabolo: 1971 Milano doğumlu gazeteci ve yazar, 2017 Goncourt Ödülü’ne aday gösterilen romanı “Summer” da, Cenevre Gölü kıyısında ailesiyle pikniğe giden Summer’ın kaybolma hikayesini anlatıyor. Sabolo kitabında, Cenevre Gölü sosyetesini tüm “insafsızlığıyla” tariflerken, şeytani bir kurgu ve zekice kaleme alınmış olay örgüsüyle dikkat çekiyor.

Alexis Ragougneau: 1973 Meudon doğumlu polisiye yazar, ödüle aday kitabı “Niels“te, 1943 yılına, Danimarka’ya götürdüğü okuyucusucunu, Niels ve onun, Fransa’ya giderek daha sonra “karanlık tarafa” geçen en iyi arkadaşıyla tanışırıyor. Ragougneau’nun barok dekoruyla örülü bu çarpıcı psikolojik roman, sürükleyici kurgusuyla da dikkat çekiyor.

Yannick Haenel: 1950 Rennes doğumlu yazar, yayımlanmış 7 romanı, 3 öyküsü ve “Cercle” romanıyla 2007 yılında aldığı Décembre Ödülü ve “Jan Karski” romanıyla 2009 yılında aldığı Fnac ve Interallié ödülleriyle ön plana çıkıyor. 2017 Gonxourt için aday gösterilen romanı “Tiens ferme ta couronne“da ise, edebiyat, sinema, yalnızlık, aşk ve Isabelle Huppert ve Diana arasında gidip gelen çalkantılı bir yaşamı, özgün bir kurguyla, kimi zaman melankolik, kimi zaman neşeli yapısı ve mitolojik tınılarla bize sunuyor.

Alice Zeniter: Harki kökenli, 1986 Alençon doğumlu genç Normandiyalı yazar, bu yaşına karşın yayımlanmış 5 roman, 1 novellasıyla elde ettiği “Livre Inter” ve “Renaudot des lycéens” ödülleriyle şimdiden göz kamaştırıyor. Ödüle aday gösterilen kitabı “L’Art de perdre“, Harki bir ailenin bağımsızlık günlerinde Cezayir’le kurdukları bağı ve aile içindeki kuşak çatışmasını anlatan, özellikle zekice kurgusu, duygusal anlatımı ve yoğunluğuyla öne çıkan mükemmel bir roman olmasıyla birlikte aynı zamanda ödülün de favorileri arasında gösterilmekteydi.

Véronique Olmi: 1962 Nice doğumlu yazar romancılığına ek olarak tiyatro yazarlığında da öne çıkıyor. 2002 yılında “Le Jardin des apparences” oyunuyla aldığı Moliéres de bunun güzel bir nişanesi olarak öne çıkıyor. Eserleri 20’den fazla dile çevrilen Olmi, 2017 Goncourt Ödülü’ne “Bakhita” adlı romanıyla aday gösterildi. Sudan köle pazarından İtalya’ya uzanan yaşam öyküsüyle Bakhita’nın yaşamına şahit olacağımız bu dokunaklı, titizce dokunmuş, etkileyici roman,  final oylamasında 4 oy alarak ödülü ıskaladı.

Eric Vuillard: Ve karşımızda “L’Ordre du jour” romanıyla 2017 Goncourt Ödülü’nün sahibi 1968 Lyon doğumlu senarist, yönetmen ve edebiyatçı. Anschluss’u, Nazi dönemini ve Alman endüstrisinin konumunu romanın merkezine alan ödül koleksiyoneri Vuillard’ı, öngörülü, kılı kırk yaran araştırmacı kurgusallığı, sıradışı mizah anlayışı ile Jean Echenoz’un varisi gibi görmek hata olmaz. 6 Kasım’daki final oylamasında 6 oy alarak ödüle layık görülen yazar, metin üzerindeki büyüleyici egemenliğiyle de dikkat çekiyor.

2017 Goncourt Ödülü için 5 Eylül’de açıklanan ilk listedeki 15 yazar ve eseri:

Kaouther Adami – Nos richesses
Patrick Deville – Taba Taba
François-Henri Désérable – Un certain M. Piekielny
Brigitte Giraud – Un loup pour l’homme
Olivier Guez – La disparition de Joseph Mengele
Yannick Haenel – Tiens ferme ta couronne
Philippe Jaenada – La Serpe
Marie-Hélène Lafon – Nos vies
Véronique Olmi – Bakhita
Alexis Ragougneau – Niels
Yves Ravey – Trois jours chez ma tante
Monica Sabolo – Summer
Frédéric Verger – Les Rêveuses
Éric Vuillard – L’Ordre du jour
Alice Zeniter – L’Art de perdre

11 Ekim’de açıklanan ikinci listedeki 8 yazar ve eseri:

François-Henri Désérable – Un certain M. Piekielny
Olivier Guez – La disparition de Joseph Mengele
Yannick Haenel – Tiens ferme ta couronne
Véronique Olmi – Bakhita
Alexis Ragougneau – Niels
Monica Sabolo – Summer
Éric Vuillard – L’Ordre du jour
Alice Zeniter-  L’Art de perdre

30 Ekim’de açıklanan üçüncü listedeki 4 yazar ve eseri:

Yannick Haenel – Tiens ferme ta couronne
Véronique Olmi – Bakhita
Éric Vuillard – L’Ordre du jour
Alice Zeniter – L’Art de perdre

Bir yorum

  1. Ahmet Gençer Ahmet Gençer 7 Kasım 2017

    Ellerinize sağlık bence çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Aday eserlerin aynı zamanda birer kitap önerisi olması bakımından değerli bir yazı. Kendi açımdan bakınca yazıyı okuduktan sonra içerikte geçen en azından birkaç eseri okumak istemeye başladım. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: