İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

74. Venedik Film Festivali Sona Erdi

 

Dünyanın en eski film festivali bu yıl 30 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Jüri başkanlığını Amerikalı aktris Annette Bening’in yaptığı festivalde Altın Aslan ödülü, Meksikalı Guillerme del Toro’nun yönettiği The Shape of the Water filmine verildi. Emre Yeksan’ın yönettiği Körfez, Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası kapsamında yarıştı.

 

guillerme del toro’nun filmi the shape of water, altın aslan ödülünü kazandı

 

1895 yılında ilki düzenlenen Venedik Bienali’nin içeriği zamanla gelişmiş kapsamına ilk olarak 1932’de Venedik Film Festivali dahil edilmiş. Aradan geçen zaman içinde pek çok yapı değişiklikleri yaşasa da, Dünya’nın en eski Film Festivali unvanının yardımıyla en prestijli sinema etkinlikleri arasındaki yerini koruyor. Bu yıl 74.’sü düzenlenen festivalin ödülleri, 9 Eylül’de sahiplerini buldu.

Downsizing, Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Mother!

30 Ağustos’ta düzenlenen seremoninin ardından festival, açılış filmi Downsizing’in gösterimiyle başladı. Alexander Payne’in yönettiği Dünya’da artan nüfus ve bunun sonucunda insan boyutunun küçülmesini ele alan filmde Matt Damon, Hong Chau ve Kristen Wiig yer alıyor.

Bu yılki festivalde Amerikan esintiler ağır bastı. Amerikan yapımı açılış filminin ardından Yaşam Boyu Başarı Ödülleri ise 1 Eylül’de iki Amerikalı oyuncu Robert Redford ve Jane Fonda’ya verildi. Festivalde yarışma dışı olarak gösterilen Our Souls at Night filminde ödülün sahibi iki başarılı oyuncu yer alıyor. İkili -50 yıl önce- 1967 yapımı Barefoot in the Park filminde de birlikte rol almıştı.

Requiem for a Dream, Black Swan, The Fountain gibi filmlerle tanınan Darren Aronofsky’nin son filmi Mother! da festivalde ilk defa seyirciyle buluştu. Oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris, Kristen Wiig gibi tanınmış pek çok ismi barındıran film, ilk gösterimi sırasında yuhalamalara ve de alkışlara aynı anda maruz kalmıştı. Olayın haberleşip sosyal medyada konuşulmasının da etkisiyle sonraki gösterimlerinde tepkilerin her iki uca doğru artarak devam ettiği öğrenildi.

İzole bir çiftin(Lawrence ve Bardem) evlerine gelen davetsiz misafir sonrası yalancı cennetlerinin nasıl bir kabusa çevrildiğinin izlendiği film hakkında Aronofsky, “insanlık ve din tarihine dair bir alegori” tanımlamasını yapıyor.

 

Jennifer Lawrence ve Javier Bardem, Mother! filminde

Emra Yeksan’ın İlk Uzun Metrajlı Filmi Körfez de, Festivalde Yer Aldı

Daha önce özelliler yapımcılık tecrübesi olan Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği Körfez filmi, festivalde yarışan filmler arasındaydı. Yeni boşanmış Selim’in(Ulaş Tuna Astepe) İzmir’e dönüşü, ve körfezde gerçekleşen bir kaza sonrası insanların dünyalarını etkilemesinin anlatıldığı filmde, İzmir şehri ana karakterlerden biri olarak anlatılıyor.

“Körfez’in hikâyesinde geçmişe duyulan nostaljiyle geleceğe dair bir endişeyi harmanlayarak, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar komik ve saçma olduğunu da vurgulayıp, umuda doğru bir ihtimalin varlığını işaret etmek istiyorum.”(Emre Yeksan’ın filmi hakkında yaptığı açıklamadan bir bölüm)

En İyi Film Ödülü The Shape of Water’a

Festival, 9 Eylül’de yapılan ödül töreniyle sonra erdi.

En iyi filme verilen Altın Aslan ödülünü Guillerme de Toro’nun  yönettiği The Shape of Water kazandı. Meksikalı yönetmen, “Bu ödülü fantastik film yapmaya çalışan tüm Latin-Amerikalı yönetmenlere adıyorum. Hayata inanıyorum, aşka inanıyorum, sinemaya inanıyorum” dedi. Amerika yapımı olan film, Soğuk Savaş döneminde, devletin gizli bir laboratuvarında çalışan temizlikçi Elisa’nın beklenmedik bir şekilde aşkı bulmasını anlatıyor. Yönetmenin önceki eserleri arasında Pacific Rim ve El laberinto del fauno(Pan’ın Labirenti) gibi filmler yer alıyor.

Jüri Büyük Ödülü dalında Gümüş Aslan ödülünü, Foxfrot filmiyle İsrailli Samuel Maoz kazandı. Samuel Maoz, ülkesinde filmin içeriğine yönelik tepkilere maruz kalmıştı.

En İyi Yönetmen dalında Gümüş Aslan’ı Fransız Xavier Legrand kazanırken, Charlotte Rampling En İyi Kadın Oyuncu, Kamel El Basha ise En İyi Erkek Oyuncu dallarında Volpi Kupası aldılar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın