İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adalet Ağaoğlu – Üç Beş Kişi

“...Dolmuş sürücüsünün beklenmedik freniyle öteki yolcular da ileri geri sarsıldılar. Sürücünün kocaman küfrüne minicik haykırışlar karıştı. Hepsi çok kısa sürdü. Sonra yine, hiçbir şey olmamış gibi, suskunluk içinde, hoplaya zıplaya yol almaya başladılar. Murat da yeniden, bilmediği o yüze döndü. Kahkahasını bütünüyle bastırmış, “Günün birinde almamış gibi yapamayacağımız bir telgraf alabiliriz ama!” dedi üstüne bastıra bastıra. Az önce bir soruydu bu. Şimdi bir yanıt…”

1980 öncesi döneminden karakterleri konu edinen kitap, sanatçının 5. romanı.

Devrin ideolojik mücadelelerinden uzak duran Murat, müzikle uğraşmaktadır. Hafif müzik sanatçısı Selmin’le evlenerek İstanbul’a taşınmıştır. Murat’ın ablası Kısmet’in mutsuz bir evliliği vardır. Kısmet, Ufuk ismindeki devrimci genci evlenmesine rağmen hala sevmektedir. Diğer karakterlerin çoğuyla bir şekilde bağı olan Kardelen ise fakir bir ailenin kızı olarak evliliğe hazırlanmaktadır.

Çok sayıda karakterin iç dünyalarını okuduğumuz kitap, devrin boğucu, karamsar ortamını çok başarılı bir şekilde olay örgüsünde ve kitabın dilinde bize sunuyor. Adalet Ağaoğlu, farklı romanlarında kullandığına benzer bir üslup ve teknikle hazırlamış eseri.

Farklı yayınevlerinden basımlarında da yer alan kitabın arka kapağında Ahmet Cemal’e ait ifadeler şu şekilde”…yakın geçmişimizin tarihi, sanırım birkaç kez, belki pek çok kez yazılacak; ama yazın düzeyinde bir tarih ve toplum çözümlemesi olarak Adalet Ağaoğlu’nun Üç Beş Kişi’si özgünlüğünü ve gücünü hiç yitirmeyecek.”

Adalet Ağaoğlu, edebiyatımızın en önemli romancılarından biri olarak kabul ediliyor. İlk romanını yazana kadarki sanat hayatında en büyük uğraş alanı oyun yazarlığı idi. Ankara’nın ilk özel tiyatrosunun kurucularından biridir. Romancılık deneyiminde çok sayıda ödül kazanan Ağaoğlu, eserleri nedeniyle soruşturmalar geçirmiş, kitaplarının toplatıldığını da görmüş bir yazar. Adalet Ağaoğlu, 80 yaşını geçtikten sonra dahi üretimlerini sürdürmüştür.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın