İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağırsaktaki Bakteriler Yaşlanmayı Etkiler Mi?

Bir canlının bağırsağındaki bakteriler, onun yaşlanmasını etkiler mi? Bu sorunun cevabını arayan bir grup bilim insanı, 24 aylık farenin dışkı içeriğini, vücudunda herhangi bir mikroorganizma bulunmayan 6 haftalık farelere nakletti.

Oldukça önemli bilimsel araştırmaların yayımlandığı “Science Translational Medicine” dergisinde çıkan bu çalışmada, son yıllarda önemi giderek daha çok kavranan mikrobiyotaya dair yeni bilgiler elde edildi.

Mikrobiyota Nedir?

İnsan vücudunda 100 trilyon kadar, yani birkaç kilogram ağırlığında bakteri, mantar, virus bulunur. Biz, bu mikroorganizmalarla uyum içinde yaşarız. Bu mikroorganizmaların türleri; kişinin genetik yapısına, yediklerine, çevresine, hayat tarzına göre belirlenir. Son yıllarda bu canlı topluluğunun sağlığımız üzerine etkileri daha iyi anlaşılmış ve bunlardan adeta tek bir organ gibi mikrobiyota adıyla bahsedilmeye başlanmıştır. Mikrobiyota ile ilgili problemlerin birçok hastalığa sebep olabileceği, aynı zamanda mikrobiyotanın bir tedavi aracı olarak da önemini giderek artıracağı düşünülüyor.

Bu çalışmada alıcı farelerde nakil işleminden sonra önemli bir sağlık problemi görülmedi (diyabet, depresyon, kilo değişimi vs).

Alıcıların beynin öğrenme ile ilgili hipokampus bölgelerinde nöronal gelişimde artış görüldü. Alıcılarda bir diğer önemli değişiklik de bağırsaklarda ortaya çıktı. Besinlerin emilimini sağlayan bağırsak yüzeyinde önemli oranda artış meydana geldi.

Benzer işlem daha genç farelerin dışkı içeriği nakledilerek gerçekleştiğinde ise beyin ve bağırsaktaki gelişimler gözlenmedi.

Bu sonuçlarla, yaşlı canlılardan alınan mikrobiyotanın genç canlıların gelişimine katkısı ortaya çıkarılmış oldu. Bundan sonrası için ise yeni sorulara ve yeni çalışmalara  kapı açılmış oldu.


Kaynak Makale: “Neurogenesis and prolongevity signaling in young germ-free mice transplanted with the gut microbiota of old mice”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın