İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bal Ülkesinin İşçi Arısı ve Ana Kraliçe Lear

Derdini anlatmayı bilen kadınları gözlemlediğimiz iki film tavsiyesi… Tamara Kotevska ve Ljubo Stefanov tarafından yönetilen “Honeyland” ve Pelin Esmer’den “Kraliçe Lear”… 2019 yılında izlediğimiz iki filmde de yönetmenlerin, müdahale etmeden, yalnızca gözlemledikleri hikayeleri izleriz…
Bal Ülkesi’nin kahramanı Hatidze Muratova Makedonya’nın uzak dağ köylerinden birinde arıcılık yapmaktadır. Bu zor işi yaparken arılarıyla konuşur, onların haklarını almaz, yaşadıkları alana saygı duyar, müdahale etmez. Adeta arıların dilini öğrenmiştir. Onları ikna eder. Hatidze, sonradan film ekibi tarafından verildiğini öğrendiğimiz bal rengi gömleği ve üzerinde yeşil yapraklı başörtüsüyle bal ülkesine aittir.
Kraliçe Lear’ın Arslanköy’lü kadınları Ümmü Kurt, Behiye Yanık, Cennet Güneş, Fatma Fatih ve Zeynep Fatih ise kendilerini anlatabilmek için alıştıkları yaşamın dışına çıkmayı, tiyatro yapıp köy köy dolaşmayı seçmişlerdir. Filmde tiyatrocu kadınların yönetmen Pelin Esmer’le samimi bir ilişki kurduğunu anlarız. Sohbetleri sırasında her birinin üzerinde durduğu esas konu, tiyatronun onları nasıl değiştirdiğidir. Film boyu konuşulanlara göre, tiyatro onlara kendini ifade etme ve isteklerini uygulama gücünü vermiştir. Tanık olduğumuz turne süreci boyunca kendileri ile ilgili sorular sormaya devam ederler. Kaderleri böyle mi yazılmıştır? Yoksa onlar tiyatroyu seçerek kaderlerini mi belirlemiştir?

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın