İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bazı Az Bilinen Uyarlama Hikayeleri

Şiirden sinemaya, profesörden dedektife, Shakespeare’den Sulukule’ye bazı az bilinen uyarlamalar…

 Şiirden Sinemaya

Alnımdaki bıçak yarası

Senin yüzünden

Tabakam senin yadigarın; 

“İki elin kanda olsa gel” diyor telgrafın; 

Nasıl unuturum seni ben

Vesikalı yarim?”

Orhan Veli Kanık

Şiire getirdiği yenilikle hatırlanan Orhan Veli, sanatımızı birçok yönden etkilemiştir. Özellikle ölümünden sonra birçok edebiyat eserine, sinemaya esin kaynağı olmuştur. Yukarıdaki “Tahattur” şiiri de buna bir örnektir.

Gazeteci ve yazar Burhan Arpad, “Tahattur” şiirinden esinlenerek “Alnımdaki Bıçak Yarası” isimli romanı kaleme alır. Aynı yıl Safa Önal, Sait Faik Abasıyanık’ın “Menekşeli Vadi” isimli öyküsünden ve “Tahattur” şiirinden yola çıkarak bir senaryo yazar. Bu senaryoyu beyaz perdeye Ömer Lütfi Akad aktarır. Atilla Dorsay’ın “ulusal aşk filmimiz” diye tanımladığı, unutulmaz replikleri ile bugün hala anılan film “Vesikalı Yarim”dir.

Shakespeare Uyarlaması

Müjdat Gezen, 10 yaşında iken şiirleri yayımlanmaya ve sahneye çıkmaya başlamıştır. 25 yaşına geldiğinde kendi tiyatrosunu kurmuş, zamanla kariyerine sayısız şiir, sinema filmi, oyun ve kitap eklemiştir.

Gezen, yakın dostu Türker İnanoğlu ile iken İnanoğlu ona yanındaki dosyayı sorar, “Shakespeare uyarlaması” cevabını alınca pek memnun kalmaz. Ancak Gezen, “Ama Sulukule’de geçiyor” deyince dikkati çekmeyi başarır. Müjdat Gezen’in fikrini iyice anlayan Türker İnanoğlu, “Bunun filmini yapalım.” der. Romeo ve Juliet karakterleri, Bayram ve Güllüye’ye dönüşmüş, 4 filmlik seri Gırgıriye doğmuştur. (*)

House M.D.- Sherlock – Profesör Bell

En meşhur hayali dedektif olan Sherlock Holmes’in macerası 1887 yılında gazetede yayımlanan Kızıl Dosya ile başlamıştır. 1930 yılında hayatını kaybeden Sir Arthur Conan Doyle’nin Sherlock karakteri çok defa sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır. Holmes karakteri ilk kez beyaz perdede 1900 yılında, ikinci kez ise 1905 yılında görülmüştür. Yakın dönemdeki popüler örneklerinden bazıları ise: 2009 yılında baş rolünde Robert Downey Jr. olan “Sherlock Holmes” filmi, İngiliz yapımı “Sherlock” ve Amerikan dizisi “Elementary”.

Bir de karakterin farklı bir isim ve bazen meslekle karşımıza çıktığı esinlenmeler mevcut, onlardan en tanıdık olanı ise Dr, House. Gregory House, karakteri, oturduğu dairenin kapı numarası ve en yakın arkadaşı ile bariz bir esinlenmedir. Ancak ilginç olan Sherlock Holmes karakterinin de bir doktordan uyarlama olmasıdır. Kendisi de bir doktor olan Conan Doyle, hasta beklerken yazmaya başladığı Sherlock karakterini tasarlarken üniversitedeki hocası Prof. Joseph Bell’den yola çıkmıştır. Joseph Bell, çok sayıda bilimsel kitap yazmış, tanınmış bir doktordur ve Kraliçe Victoria’ya dahi hizmet etmiştir.

Tarantino – Rum Punch – The Switch

Quentin Tarantino’nun oyuncu kadrosunda Pam Grier, Robert De Niro, Michael Keaton, Samuel L. Jackson gibi isimlerin yer aldığı sinema filmi “Jackie Brown” 1997 yılında vizyona girmiştir.

Meksikalı bir havayolu firmasında hostes olarak çalışan Jackie Brown, aynı zamanda Amerikalı bir silah kaçakçısı olan Ordell Robbie için kaçakçılık yapmaktadır.

Bu film, ünlü yazar Elmore Leonard’ın “Rum Punch” isimli kitabından uyarlanmıştır. Ancak filmde yer alan Ordell Robbie ve Louis Gara karakterlerinin daha uzun bir geçmişi vardır. Karakterler, yine Elmore Leonard tarafından yazılan “The Switch” isimli romanda ortaya çıkmıştır (1978). The Switch ise çok daha sonra, 2012 yılında “Belalı Rehine” (Life of Crime) ismiyle sinemaya uyarlanacaktır.


(*): Beyaz Perdenin Gülen Yüzleri belgeselinde Müjdat Gezen tarafından anlatılmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın