İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Bilim & Tarih”

Çelebi Mehmet’in Stratejisi

Osmanlı Devleti’ninn ikinci kurucusu sayılan 1.Mehmet, çelebi (soylu) ve kirişçi (Yunancada genç efendi) isimleriyle de bilinir. Fetret Devri’nde uzun süre taht mücadelesi vermiş, tahtı tek başına aldıktan sonra da iç sorunlarla, isyan ve taht mücadeleleriyle uğraşmak zorunda kalmıştır.

Paralel Evren? İnanmalı mıyız?

Bilimsel verilerin doğruluğu veya yanlışlığı tartışılması gerekirken, inanıp inanmama kısmını tartışıyoruz. Kendi dünyamızda kurduğumuz fantezilere uyuyorsa “inanıyorum”, uymuyorsa “inanmıyorum” diyoruz çoğunlukla. Oysa ki bunlar bilimsel verilerdir inanç meselesi değil.

İki Bayram Arası

30 Ağustos Zafer Bayramı'ndan bir gün sonra, Kurban Bayramı'ndan bir gün önce, dini ve milli bayramlarımızla ilgili az bilindiğini düşündüğümüz bilgileri derledik. Çifte bayram, coşku ve heyecanı artırmalıydı, ne yazık ki yıldan yıla azalan tatlar konusunda eski kuşakların haklılığı ispatlandı. On yıl önce milli bayramlar, herkesin sabahtan itibaren hissedeceği etkinliklerle kutlanıyordu. Bu yazıdaki amacımız romantizmden ziyade bayramlarımızla ilgili ilginç bilgiler olduğundan bu kısmı okuyucuların zihnine bırakıyoruz...