İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Chicago (2002)

“Burası Chicago! Duvardaki taze kanla yarışamazsın.”

Broadway müzikali uyarlaması, En İyi Film de dahil olmak üzere 6 Akademi Ödülü kazandı.

Baş roldeki Renee Zellweger’e, Catherine Zeta Jones, Richard Gere, Queen Latifah, John C. Reilly, Lucy Liu, Taye Diggs ve Colm Feore eşlik ediyor.

Yönetmen Rob Marshall’ın en bilinen filmleri arasında “Karayip Korsanları Gizemli Denizlerde (2011)” ve “Bir Geyşanın Anıları (2005)” bulunuyor. Yönetmenin  Chicago gibi çok güçlü oyuncu kadrosuna sahip iki müzikal filmi daha var: “9 (Nine-2009)” ve “Sihirli Orman (Into the Woods-2014).

Filmin Konusu

1929 Chicago’da geçen hikayede Roxy Hart, gecelerini caz gösterilerini seyredip kendisinin sahneye çıktığını hayal ederek geçirmektedir. Kocasını terk edip gösteri dünyasına adım atmayı ümit ederken Fred Casely ismindeki bir adam onun bu hayallerini kullanarak Roxy’yi kandırır. Roxy, sahne ışıklarını beklerken kendisini sorgu ışıkları altında bulur.

Roxy Hart, hapishaneye düştükten sonra hayranı olduğu Velma Kelly (Catherine Zeta Jones) de hapse girer. İkisi de özgürlüklerine kavuşmak için çareler aramaya başlarlar. Onları savunacak avukat Billy Flynn (Richard Gere) ise cinayet davalarıyla ünlenmiş bir isimdir.

Chicago (2002) filminde Renee Zellweger ve Richard Gere

Ödüller, Notlar

Chicago, Oliver (1968) filminden beri En İyi Film Oscar’ı kazanan ilk müzikal filmdir.

Çok sayıda başka ödül ve adaylık da kazanmış; Altın Küre, Akademi ve BAFTA Ödülleri’ndeki başarısıyla yılın en öne çıkan filmlerinden biri olmuştur.

Kariyerine müzikallerle başlamış olan Catherine Zeta Jones En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi ve BAFTA ödüllerinin sahibi olmuştur. Zellweger ise bu filmle Altın Küre kazansa da Oscar heykelciğini 2004 yılında Soğuk Dağ filmindeki performansıyla kazanabilmiştir.

Film, her ne kadar eğlenceli olarak kurgulanmış olsa da akışı bozmayacak şekilde toplumsal sorunlara da değinmiştir.

“Burası Chicago! Duvardaki taze kanla yarışamazsın.”

Son bölümlerde yer alan yukarıdaki replik sadece medyaya değil, tüketime yönelik de bir eleştiridir.

Filmin IMDB puanı 7,2, RottenTometoes sitesindeki beğenilme yüzdesi ise %85.

Aşağıda yapım şirketinin paylaştığı sahne, filmi izleme merakı uyandıracaktır:

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın