İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Disney Tekelleşmesi

Aslan Kral, 25 yıl sonra bir yeniden yapım ile vizyona girdi. Walt Disney Stüdyoları’nca en son animasyon tekniklerinin kullanılarak hazırlanan filmde kamera kullanılmadı. “Orman Çocuğu” (2016) filminden sonra belki onu da geçerek son derece gerçekçi görüntülere sahip bir animasyon filmiyle karşı karşıyayız. Filmin konusu ve hikayesi ise çok küçük eklemeler dışında hemen hemen aynı kalmış.

Yeni film kısa sürede gişede orijinal yapımı geçmeyi başardı. Kimi olumsuz eleştirilere maruz kalsa da yaygın kanı filmin vasatı yakaladığı yönünde. Disney, bir yeniden yapımdan istediğini almış olmalı.

Geçen yıl Disney’in açıklanan gelecek filmlerinin neredeyse tamamının yeniden yapım veya devam filmi olduğu görüldüğünde bunu tehlike olarak algılayan bir kitle vardı. Bu yıl Fox’u satın almasıyla tehlikenin boyutu bir kat daha arttı. Disney markası büyüdükçe özgün yapımların azalması ve bünyesine kattığı sinema evrenlerini kendi bakış ve formülleri doğrultusunda belli kalıplarla sınırlandıracak olacağı düşüncesi sinema seyircisini korkutan şeylerin başlarında yer alıyor.

Kendi sinemamızdan tecrübelerimiz de gösteriyor ki tekelleşme eninde sonunda sektöre, çeşitliliğe, sanata zarar veriyor.

Disney neden önemli?

Sinema tarihinin en büyük hasılat yapmış ilk 5 filmin dördü, ilk on filmin altısı Disney bünyesindeki şirketlere ait. 2019 yılı verilerine baktığımızda ise ilk 6 filmin 5’i Disney yapımı (Diğer film ise MCU ile bağlantılı Sony filmi “Spiderman: Far From Home”).

Finansal olarak halihazırda en tepede yer alan şirket en büyük rakiplerinden birini, 6. büyük film şirketi olan 21st Century Fox’u satın aldı. Bu yıla kadar Disney bünyesine katılmış bazı önemli markalar: Pixar, Marvel, Lucas Film, ESPN, ABC, History Channel… Son olarak getiğimiz aylarda Fox ve bağlı şirketleri satın aldı.

Elindeki film serilerinden bazıları: MCU, Star Wars, Karayip Korsanları, Indiana Jones, Pixar flmleri, Disney’İn Prensesleri, çok sayıda dizi… Fox ile birlikte ise Avatar, X-Men, Alien gibi film hakları da Disney’e geçmiş oldu.

Netflix benzeri internet platformu Hulu ve yakın zamanda kullanıcıyla buluşacak Disney+, şirketi bu alanda da zirveye aday yapıyor.

Disney’in medya tekelleşmesi sadece film endüstrisinde değil sporda da söz konusu. ESPN’den sonra onun en büyük rakibi Fox Sport Disney tarafından satın alınmış oldu. 

Sayıların ve yapılan hamlelerin akla getirdiği endişeler haklı çıkacak mı zamanla göreceğiz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın