İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi İngiliz Komedi Dizileri

İngiliz komedi dizileri içerisinden tamamen kişisel kriterlere göre belirlenmiş en iyi 10 listesi.

1. The It Crowd (2006-13)

Bilgi İşlem departmanında çalışan Roy ile Moss ve onların amiri olarak göreve yeni başlayan Jen’in etrafında yaşanan olaylar anlatılıyor.

Oyuncular: Chris O’Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Matt Berry

2. Black Books (2000-04)

Kitapçı Bernard Black’ın işletme becerisi olmadığı gibi para kazanmayı fazla umursamıyor. Black Books, Bernard Black, onun yeni işe aldığı Manny ve hemen yanındaki dükkanı işleten Fran’la birlikte yaşadıkları son derece komik olayları anlatıyor

Oyuncular: Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin Greig

3. Only Fools and Horses (1981-03)

23 yıla yayılmış 64 bölümlük yayımlandığı dönemlerde hemen herkesin beğenisini kazanmış. Milyoner olma hayaliyle türlü yollara başvuran iki kardeşin başlarına gelen eğlenceli, tehlikeli, ilginç olaylar anlatılıyor.

Oyuncular: David Jason, Nicholas Lyndhurst, Roger Lloyd Pack, Buster Merryfield

4. The Office (2001-03)

Küçülmeye gitmek orunda kalan şirketin bir şubesinin müdürü David Brent kendisinin karizmatik, komik ve sevilen biri olduğuna inanır. Belgesel tarzında çekilen komediye verilen mockumentary türünün en bilinen örneklerinden olan The Office’in yazar, yapımcı ve oyuncusu Ricky Gervais şu günlerde Netflix dizisi “After Life” ile gündemde.

Dizinin kısa süre sonra Amerikan uyarlaması çekildi. Bu versiyonu da çok sayıda ödülün yanında ekranlara ve beyaz perdeye önemli yeni yüzler kazandırdı.

The Office dizisinin İngiliz versiyonunun 2016’da bir filmi yapıldı (David Brent: Life on the Road)

Oyuncular: Ricky Gervais, Martin Freeman, Mackenzie Crook, Lucy Davis

5. Monty Phyton and Flying Circus (1969-74)

Komedi filmleri tarihinde adı mutlaka anılan iki önemli film (“Brian’ın Hayatı” ve “Kutsal Kase”) ve başka birçok işe imza atmış tiyatro ekibi Monty Phyton’un  BBC’de yayımlanmış gerçeküstü skeç dizileri 46 bölümden oluşuyor.

Monty Phyton ekibi: John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Terry Gilliam

6. Father Ted (1995-98)

Craggy Adası’na bir nevi sürülen üç uyumsuz rahip ve kahyaları İrlanda’nın sakin ve huzurlu hayatlarından birini süremiyor. Peder Ted, bu ıssız yerde sürekli beklenmedik şeylerle uğraşmak zorunda kalıyor

Oyuncular: Dermot Morgan, Ardal O’Hanlon, Frank Kelly

7. Fawlty Towers (1975-79)

Beceriksiz, aksi ve kibirli otel sahibi Basil Fawlty’nin bela ve kazalarla dolu hikayesi. Baş rolde Monty Phyton ekibinden John Cleese yer alıyor. Diziyi ilerseniz muhtemelen 2001 yılındaki yerli yapım “Aşkım Aşkım”ı hatırlayacaksınız.

Oyuncular:  John Cleese, Prunella Scales, Andrew Saachs

8. Spaced (1999-01)

Tim ve Daisy, kiralık ev bulabilmek için çift gibi davranan iki arkadaş. Çok sevilen “Cornetto Üçlemesi”nden tanıdığımız Edgar Wright, Simon Pegg ve Nick Frost’u bir arada izliyoruz. Dizi, sahne geçişleri, dönemine göre ilginç efektleri, uçuk yan karakterleri ve oluşturduğu ironik atmosferi ile listede olması gereken bir yapım.

Oyuncular: Jessica Hynes, Simon Pegg, Nick Frost

9. Peep Show (2003-15)

Mark ve Jez, tamamen sıradan iki insan olmaları dışında birbirleriyle ortak noktası olmayan ev arkadaşlarıdır. Peep Show, sık sık karakterlerden birinin gözüyle sahneleri izlediğimiz için bir miktar yorucu olabiliyor.

Oyuncular: David Mitchell, Robert Webb

10. Yes Minister (1980-84)

James Hacker artık bakan oldu. Sonunda hep hayalindeki reformları hayata geçirebilir, ya da o öyle düşünüyor. Yes Minister, “Sayın Bakanım” ismiyle Kenan Işık, Haluk Bilginer, Ali Sunal’lı kadrosuyla televizyonumuza uyarlanmıştı.

Oyuncular:  Paul Eddington, Nigel Hawthorne, Derek Fowlds

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın