İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Evimizin İnsanları” / “Piano Piano Bacaksız”

“İnsanın yoksulu, üstelik de çocuksa, benim gibi barıştan yanadır. Yani umuttan yana. Yalınayak yaşadım ama her cuma günü kurulan pazara gider, o zamanlar moda olan kösele atkılı, kenarları suluboyayla kırmızıya boyanmış topuklu nalınlara imrenerek bakardım. Benim olmasalar bile nalınlar vardı, pazara getiriliyordu ya… Bir gün benim olabilirler demekti bu.” (Evimizin İnsanları)

2009 yılımda aramızdan ayrılan Kemal Demirel, senaryo, oyun, deneme, anı, öykü türlerinde eserler verdi. Demirel’in en bilinen eserleri: Sevmek Zamanı (senaryo), Büyük Yargıç (oyun), Evimizin İnsanları (anı)…

Yazar, 5-13 yaş arası birlikte yaşadığı hayatında iz bırakan insanları ve olayları “Evimizim İnsanları” kitabında anlattı. Bu anılarında bir konağın herbir odasında farklı kiracının oturduğu yoksulluk ve açlıkla mücadele eden bir grup insanın hikayesini okuyoruz. Her ne kadar büyük sıkıntı ve yokluklar içinde yaşamaya çalışan birbirine benzemeyen insanlar olsalar da “Evimizin İnsanları’nda” hüznün yanında umut ve neşeyi de görebiliyoruz.

Yukarıda alıntıladığımız gibi Kemal Demirel de “çocuk” ve “umut” kavramlarını birçok sinema ve edebiyat eserindekine benzer şekilde bağdaştırarak sunmuş.

Türk sinemasında yine bir başka kitaptan uyarladığı “Uçurtmayı Vurmasınlar” ile çok özel bir yer edinen Tunç Başaran “Evimizin İnsanları’nı” 1990 yılında “Piano Piano Bacaksız” ismiyle beyazperdeye taşıdı. Birbiri arasında doğrusallık, neden-sonuç ilişkisi olmayan farklı zamanlardaki anıları, karakterleri sinemaya taşımada gösterdiği başarı ile Tunç Başaran, İstanbul Film Festivali’nde “En iyi yönetmen” ödülü kazandı. Kerim dayı karakterinin sıkça kullandığı ve filme ismini veren “Hey bacaksız, piano piano…” repliğinin kitapta hiç geçmiyor olduğunu bir ek olarak belirtebiliriz. Kemal Demirel’in ismini aynı zamanda filmin senaryosunda görüyoruz.

Yüz sayfadan daha kısa olan kitabı ve bir buçuk saatlik filmi ayrı ayrı tavsiye ederim. İyi okumalar ve iyi seyirler…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın