İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekranlarımızdaki “Farklı” Komediler

Sıdıka (1997-2003)

Atilla Atalay’ın mizah köşesinden uyarlamadır.. Pencereden dışarıyı seyreden, sürekli okuyan, konuşan Sıdıka’yı kimse ciddiye almaz. Ailenin diğer üyeleri: Hayalperest ve kafası pek çalışmayan abi, alkolik baba, gelenekçi bir anne. Sıdıka, alışılmadık mizahının yanında çoğu genç kızın özdeşlik kurduğu bir karakter oldu.

Varsayalım İsmail (1986-1991)

Ferhan Şensoy’un yazdığı, yönettiği, oynadığı bir mihenk taşı. Oyuncu kadrosunda çok sayıda önemli tiyatro sanatçısı yer aldı: Derya Baykal, Rasim Öztekin, Münir Özkul, Erol Günaydın, Demet Akbağ, Zuhal Olcay…

Gülşen Abi (1994)

Trt’de yayımlanmış ilk yerli sitcomlardan biri. Haluk Bilginer’in kariyerinin başlarına denk gelen yapım gazetelerin Güzin Abla köşesinden esinlenmedir.

Gülşen Abi

Kaygısızlar (1994-1998)

Memnun Kaygısız, üç karısı ve 36 çocuğu ile asker arkadaşı Berber İsmail’in yanına İstanbul’a gelir. Senaristleri arasında Gani Müjde, Birol Güven; baş rollerde Ercan Yazgan, Ayşen Gruda, Ülkü Duru yer aldı.

Tatlı Hayat

Türkan Şoray ve Haluk Bilginer’li Tatlı Hayat, The Jeffersons dizisinden uyarlama olsa da çok sevilip benimsendi, yayın hayatına son verdikten sonra aynı tv kanalında benzer konseptte çok sayıda dizi yayımlandı.

Anında Görüntü Show (2006)

“Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve “Bir Demet Tiyatro” gibi tiyatro sahnesini ekranımıza taşıyan Anında Görüntü Show, seyirci yönlendirmesiyle farklı bir ilk yaşattı.

Geniş Aile (2009-2011)

Cevahir, Koyu Bilal, Komşu Kızı Şükufe, Ergen Zekai, Öğretmen Mürsel gibi ilginç karakterler ve orijinal diyaoglar ile 3 sezon ekranlara konuk oldu. Diyalogları ile unutulmaz olan bir diğer dizi ise 1996-2001 yılları arasında yayımlanan Tatlı Kaçıklar’dı. Tarumar Baba, çoklarınca tv tarihimizin efsaneleri arasında yer alır.

Gecekondu (2010)

Bir televizyon kanalında çaycı olarak çalışan Durdu, yaşadığı gecekonduda pijamalı abisi Dalyan ve dedesi ile birlikte talk şov sunmaya başlar. Sıra dışı bir formata sahip dizinin/şovun kahramanları Durul Bazan, Erkan Köse ve her bölümde değişen konuklardı.

Gecekondu

Leyla ile Mecnun (2011-2013)

2011’de başlayıp 3 sezon süren absürt komedi. Metaforları, karakterleri ve müzikleri ile izleyicilerinin zihninde özel bir yer edindi. Dizinin kadrosundaki birçok isim kariyerlerinin devamında kısa sürede önemli eleştirel başarılar kazandı.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın