İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Filmekimi 2017’nin Öne Çıkan Yapımları

Ekim ayı yaklaştı! Film Ekimi ile birlikte sinema ile bağını eğlenceli vakit geçirmenin ötesine taşımak, sinema üzerine daha fazla düşünmek ve tartışmak isteyenler için de biraz yoğun ve sinema ile dolu bir dönem başlıyor. Kısaca Filmekimi’nin öne çıkan yapımlarına göz atalım!

 

1) The Killing of A Sacred Deer / Kutsal Geyiğin Ölümü

 

Dogtooth / Köpekdişi filmi ile adını hafızalarımıza kazıyan, 2015 Filmekiminde The Lobster filmini izleme şansı bulduğumuz; Yunan Yeni Dalga akımının önde gelen isimlerinde Yorgos Lanthimos ile bu defa The Killing of A Sacred Deer / Kutsal Geyiğin Ölümü filmi ile 2017 Filmekiminde buluşacağız. Günümüz dünyasını algılarını alegorik bir dille oldukça başarılı bir şekilde anlatan Lanthimos ile henüz tanışmadıysanız Filmekimi bunun için güzel bir fırsat. Lanthimos sevenlerin ise bu filmi atlamayacaklarından zaten eminiz. The Killing of A Sacred Deer / Kutsal Geyiğin Ölümü filminin başrollerinde The Lobster filminde de izlediğimiz Colin Farrel ve başarılı oyuncu Nicole Kidman paylaşıyor.

Kutsal Geyiğin Ölümü’nde başrolleri Nicole Kidman ve Colin Farrel paylaşıyor

 

2) Happy End / Mutlu Son

 

Funny Games (Ölümcül Oyunlar), Piano Teacher (Piyano Öğretmeni), Amour (Aşk) gibi çarpıcı filmlerin usta yönetmeni Michael Haneke’nin son filmi Happy End / Mutlu Son filmi de Filmekiminin öne çıkan yapımlarından biri. Filmin başrolünde ise Piano Teacher (Piyano Öğretmeni) filmindeki oldukça başarılı performansı ile akıllardan çıkmayan Isabelle Huppert var. Modernitenin insanı sürüklediği çıkışsızlığı oldukça sarsıcı bir üslup ile anlatmayı başaran yönetmenin son filmi en çok merak edilenler arasında.

Michael Haneke’nin son filmi Mutlu Son, en çok merak edilenlerden

 

3) Mother / Anne

 

Kült filmler arasında yer etmiş Requiem for a Dream (Bir Rüya için Ağıt) filmi ile tanıdığımız, başrolünde Natalie Portman’ın yer aldığı, psikanalitik öğelere yoğun bir şekilde yer vermesi bakımında derinlikli okumaların önünü açan Black Swan (Siyah Kuğu) filmi ile büyük beğeni toplayan Amerikalı yönetmen Darren Aronofsky’nin Mother / Anne filmi de Filmekimi’nin merakla beklenen filmlerinden.  Filmin başrollerini Jennifer Lawrence ve Javier Bardem paylaşıyor.

Darren Aronofsky filmi Mother!’ın başrolleri Jennifer Lawrence ve Javier Bardem

 

4) Un beau soleil intérieur / İçimdeki Güneş

 

Filmekiminde izleyici ile buluşacak önemli filmlerden bir diğeri ise Fransız yönetmen Claire Denis’in Un beau soleil intérieur / İçimdeki Güneş filmi. Başarılı Fransız oyuncu Juliette Binoche’un filmin başrolünde yer alması bu filmi ayrıca ilgi çekici kılıyor. Filme hakkında yapılan “Binoche’a uzun zamandır verilen en iyi rol” yorumları, filme dair beklentiyi de yükseltiyor.

Juliette Binoche, İçimdeki Güneş filminde

 

5) Rodin

 

Sinemanın başka sanat dalları ile buluştuğu filmler sanatseverlerde gerçek bir heyecana yol açıyor. Jacques Doillon’nun Rodin’i de bu anlamda Fransa’nın en büyük heykeltıraşlarından biri olan Rodin’in hayranlarını beyazperdeye çekecek gibi görünüyor. Film Rodin’i sanatının yanı sıra, yaşadığı aşklar aracılığı ile de anlatmanın derdinde. Daha önce Camille Claudel (1998) ve Camille Claudel 1915 (2013) filmleri aracılığı ile dolaylı Rodin hikayeleri izlemiştik. Bu iki filmden farklı olarak bu defa Rodin yaşamı ve perspektifi ön planda. Bakalım nasıl bir Rodin portresi ile karşılaşacağız.

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, Jacques Doillon yapımında sinemaya taşınıyor

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın