İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Filmin İçindeki Film

Bir romanın konusunun roman yazmak olması yeni olmadığı gibi, bunun sinemadaki karşılığı da aynı şekilde çok sayıda eski ve yeni örneğe sahip. Film çevirme teması barındıran filmlerden bir çırpıda aklımıza gelen, beğeneceğinizi umduğumuz örnekleri huzurlarınıza sunuyoruz.

1.Hugo (2011)

yönetmen: Martin Scorsese

“The Invention of Hugo Cabret” isimli çocuk romanında uyarlanan Martin Scorsese filmi Hugo, sinema tarihinin öncü babalarından Georges Melies’e bir saygı duruşu niteliğinde. 1931 Paris’inde geçen hikayede günümüzün tanınan oyuncuları Asa Butterfield ve Chloe Grace Moretz onlu yaşlarının başlarında yer alırken, Ben Kingsley, Emily Mortimer, Sacha Baron Cohen, Jude Law, Christopher Lee gibi önemli isimler de yer alıyor.

2. Lütfen Başa Sarın (Be Kind Rewind, 2008),

yönetmen: Michel Gondry

Son derece sıcak ve eğlenceli bu filmin yönetmeni, Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmini de yöneten Michel Gondry. Hezeyanlı Jerry(Jack Black) ve arkadaşı Mike(Yasiin Bey), bir talihsizliği düzeltmeye çalışırken sinema literatürüne yeni bir terim sokuyor: “Sweded version”. Filmi henüz izlemediyseniz, sweded terimini öğrenmeye çalışmamanızı, önce filmi seyretmenizi tavsiye ederiz.

3. Yağmur Altında (1952)

Sinema tarihinde çok özel bir yeri olan, 1952 yapımı müzikal, komedi filmi Singin’ in the Rain. Film yıldızı Don Lockewood rolündeki Gene Kelly, yönetmen koltuğunda. Ona Debbie Reynolds, Jean Hagen gibi aktrisler eşlik ediyor.

4. Reality, 2014

Kameraman Jason Tantra, yönetmenlik hayali kurmaktadır. Yapmcının ondan istediği şey, filmini çekebilmesi için 48 saat içinde Oscar ödülü kazandıracak sinema tarihinin en iyi çığlığını bulmasıdır. Öte yandan Reality ismindeki küçük kız, babasının attığı eşyalar arasında VHS kaset bulur. Alain Chabat’ın başrolündeki yer aldığı filmde bir de sürpriz olarak Napoleon Dynamite ile tanıdığımız Jon Heder’i görüyoruz.

5. Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990),

yönetmen: Yavuz Turgul

Şener Şen ve Yönetmen Yavuz Turgul’un ortak işlerinden birisi olan film 1990 yapımı. Yeşilçam’da sayısız aşk filmi çekmiş olan Haşmet Asilkan, kendi başyapıtını üretmek istemektedir. Ancak film yapımcılarının ondan bekledikleri çok başkadır. Yeşilçam emekçileri, sinema sektörümüz gibi pek çok konuyu bu komedi-dram filminde izliyoruz.

6. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004),

yönetmen: Ahmet Uluçay

2009 yılında kaybettiğimiz Ahmet Uluçay’ın, kendi yaşamından yola çıkarak çektiği film, sinemacının hissettiği burukluğu bize gösteriyor. 60’lı yıllarda biri karpuzcunun biri de berberin yanında çalışan iki kafadar, her fırsatta terkedilmiş bir ahırda film projeksyon makinesi yapmaya uğraşırlar. Tavşanlı’da çekilen film az sayıda izleyecisinin çok büyük beğenilerini kazanmış bir yapım.

7. Cennet Sineması (Nuovo Cinema Paradiso, 1988)

yönetmen: Giuseppe Tornatore

İtalyan sinemasının en bilinen örneklerinden Cennet Sineması usta yönetmen Giuseppe Tornatore eseri. Yerel bir film gösterici Alfredo ve onun yanında çalışabilmek için yalvaran küçük çocuk Salvatore. Zamanla ikili arasındaki dostluk ve Salvatore’nin içinde büyüyen sinema tutkusu…

8. Sunset Bulvarı (1950)

yönetmen: Billy Wilder

Senarist Joe Gillis ve eski aktris Norma Desmond. Başı dertte olan Joe, senaryo yazmak isteyen Norma’ya yardım edeceğini söyler, bu şekilde Sunset Bulvarı’nda yaşamaya başlar. Yönetmen koltuğunda Billy Wilder’in olduğu film 11 dalda Oscar adaylığı ve 3 ödül kazanmıştır.Cinema Paradiso ve Singin’ in the Rain gibi İMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.

9. Pek Yakında (2014)

“Sen şimdi bir film yapacaksın, karın seni yeniden sevecek, öyle mi?” Fragmanda da geçen bu cümle, filmin konusunu özetliyor. Korsan film işindeki Zafer, karısının boşanmayı istemesinden sonra hayatını düzene sokmak istemektedir. Filmin içerisinde çok sayıda gönderme, cameo yer alıyor. Özellikle Cem Yılmaz’ın ilk filmi Her Şey Çok Güzel Olacak’a yapılan göndermeler hafızalara kazınan sahneler arasında. Tülin Özen, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Cengiz Bozkurt, Çağlar Çorumlu gibi çok geniş bir kadroya sahip film, yeşilçamı da saygıyla yad ediyor.

10. Neden Tarkovski Olamıyorum (2015)

Yönetmen Murat Düzgünoğlu, başrolde ise Tansu Biçer’in yer aldığı filmde Bahadır, istediği filmi çekmeye çabalarken, geçimini sağlamak için saygı duymadığı işlerle uğraşıyor. Yakınları ise ondan hayallerinden vazgeçip düzenli maaşı olan bir işe girmesini bekliyor.

11. Bowfinger (1999)

yönetmen: Frank Oz

Haftada 1 dolar biriktirip 2184 doları olduğunda bunun film yapmaya yeteceğini düşünen yönetmen Bowfinger’in(Steve Martin) hayalinin peşindeki mücadeleyi izliyoruz. Filmde Kit Ramsey’i(Eddie Murphy) oynatacaktır, ancak Ramsey’in bundan haberi yoktur. Heather Graham ve Robert Downey Jr.’ın da yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Frank Oz var.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın