İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FOMO, Olup Biteni Kaçırma Korkusu

Olup biteni kaçırma korkusu (Fear of Missing Out) şeklinde dilimize çevrilen FOMO için bağlamına göre onlarca tanım eklenebilir. Fırsatı kaçırma korkusu, habersiz kalma korkusu, pişmanlık korkusu, sürekli önemli olaylar yaşanıyor hissi… Bu korku sonucunda genellikle sosyal medyayı, haber sitelerini sürekli takip etme dürtüsü ortaya çıkıyor.

FOMO, özellikle “internet kuşağı” olarak isimlendirilen 2000 yılı ve sonrasında doğanlar arasında yaygın bir duygu. Terim, ilk olarak 2004’te tanımlandı. Bilgiye ulaşmak günümüzdeki kadar kolaylaştığında, olup biteni öğrenme ile ilgili davranışlarımız değişiyor. Bilgiyi önce elde etme bir üstünlük olarak görülebiliyor. Hatta bu bilgi, alışverişte indirim veya kar getirmediğinde dahi erken öğrenme bir tatmin hissine sebep oluyor. Bu rekabetçiliğimiz, ilkel yanımızı yeniden ortaya çıkarıyor.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya siteleri 1997’de hayatımıza girdiğinden beri popülaritesini sürekli artırdı. Artık bir kullanıcı ortalama 1,5-2 saatini bu sitelerde geçiriyor.

Başkalarının daha değerli hayata sahip oldukları düşüncesi, sosyal medya bağımlılığındaki FOMO’nun temel sebebi gözüküyor. Beğenilme kaygısı ise bu dürtülerin bir diğer sebebi. Bunlar dışında bir motivasyonla da olsa bu siteleri sürekli ziyaret etme ve sayfaları çok sık yenileme dürtüleri oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor.

Borsada FOMO

Dövizin, altının veya hisse senedindeki yükseliş fırsatını kaçırma korkusu, borsada para kaybetmenin en sık sebeplerinden. FOMO nedeniyle en yüksek fiyattan dolar alabiliyoruz. Borsada kaybetmenin psikolojik tarafı irdelendiğinde, açgözlülüğün ve korkunun esas yanıltıcı duygular olduğu sonucu bulunmuştur.

FOMO’dan kaçınmak için en azından bu kavramın farkında olmak bir başlangıç olabilir.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın