İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakkı Zamanla Verilen “A Ghost Story”

“Bir Hayalet Hikayesi” (2017), en ucuz, en eski hayalet imajıyla, üste geçirilen çarşafla karşımıza çıkıyor. Filmin başlarında bu görüntüyle karşılaştığımda bir hayal kırıklığı yaşayacağımı düşündüm. Afişteki çarşafın bir metafor olacağını, filmde karşıma çıkmayacağını sanmıştım (Fragmanı izlememiştim). Ancak dakikalar ilerledikçe bu tercihin ne kadar isabetli olduğu ortaya çıktı.

Film, insanlık tarihi boyunca aşkın, ayrılığın, kaybın, kötülüğün eksik olmadığını en yalın haliyle anlatıyor.

Hayalet, insanın yaşayabileceği en büyük acıların hepsini yaşıyor. Çarşaf gibi basit bir yöntem, ilerleyen sahnelerde karakterin çaresizliği ve zayıflığı, daha doğrusu etkisizliği için çok etkili bir araca dönüşüyor. Çarşaf yerde süründükçe kirleniyor, eskiyor.

Casey Affleck, sinema tarihinin kuşkusuz en etkisiz baş karakterini canlandırıyor.

“Bir Hayalet Hikayesi”, hızla kült olma yolunda ilerliyor. Son birkaç ay içinde yabancı eleştiri sitelerinde filmin yüceltildiği içerikler artmaya başladı. Bu durum, Imdb puanı 6,8 olan eserin zamanla hakkının daha fazla verileceğine olan inancım artırdı.

Yönetmen David Lowery çoğunlukla kısa film üretmiş bir isim. 2013 yılında çektiği “Ölümsüz Aşk (Ain’t Them Bodies Saints)” filminde de baş rolleri Casey Affleck ve Rooney Mara’ya vermişti.

Rooney Mara, çok sayıda büyük prodüksiyonun yanında bağımsız filmlerde boy göstermeyi seven bir oyuncu. “Ejderha Dövmeli Kız (2011)”, “Carol (2015)”, “Sosyal Ağ (2010)”, onun en bilinen filmleri. Ayrıca sitemizde önerdiğimiz “Umut Kırıntıları (2014)” filminde de yer alıyordu.

Filmin çok az miktarda repliği olsa da bunlar arasında unutulmaz olanlar var.

İzledikten sonra beni uzun süre hüzünlendirmiş, yaşam hakkında düşünmeye itmiş olan, kendine ait bir yöntemle insana dışarıdan bir gözle bakan, “Bir Hayalet Hikayesi”, şans vermenizi önereceğim bir film.

İyi seyirler…

Fragmanda geçen Dark Rooms – I Get Overwhelmed şarkısı
Umut Kırıntıları filminde Rooney Mara, Olivia rolünde

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın