İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Halit Kıvanç – Telesafir

1925 yılı İstanbul doğumlu Halit Kıvanç’ı yazarlığı, radyo ve televizyon sunuculuğu ile tanısak da o, esasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, kısa bir süre hakimlik yaptı. Gazete yazarlığı için hakimlik mesleğini bıraktı. Yazmaya olan bu ilgisi, kendi ifadelerine göre radyoya ve televizyona devam ettiğinde de sürdü. Bu ilgisi oğluna da geçti ve Ümit Kıvanç, babasının düşüncesine göre onu yazarlıkta geçti.

Halit Kıvanç’ın belleği, adeta milli hazinedir. Onun anılarını, tecrübelerini aktardığı kitaplar spor ve medya tarihimiz için hep özel olarak kalacaktır.

2002 yılında ilk baskısı çıkan “Telesafir: Anılarla Türk Televizyonculuğu” kitabı, 1968’de resmi olarak başlayan televizyon yayıncılığımızın da öncesinden başlıyor anlatmaya. 1952-1968 arasındaki İTÜ-TV döneminde televizyon sunuculuğuna başlayan Kıvanç, anılarına röportajları, dönemin gazete haberlerini ekliyor. Diğer yandan televizyon maceramızda büyük emeği geçen isimleri saygıyla anıyor.

Kitaba ismini veren Telesafir, yalnızca televizyon seyretmek için eve gelen misafire verilen ve ilk dönemlerde oldukça popüler olmuş bir kelime. Bu kelimenin mucidi de bizzat Halit Kıvanç olmuş.

Kitabın dili, Halit Kıvanç’ın sunuculuğunu bilenler için çok tanıdık gelecektir. Konuşma dili ve samimiyetiyle yazılan kitabı okurken sanki onun sesinden dinliyormuş gibi hissedebilirsiniz.

İyi okumalar…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın