İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Hamptons Five” İsminin Çıkış Hikayesi ve NBA’de Takım Lakapları

Amerikan profesyonel basketbol liginin geçtiğimiz 5 sezonuna damga vuran Golden State Warriors 2015’teki şampiyonluklarına giderken o dönemki birçok takıma göre yeni bir oyun oynuyordu. Bu şampiyon takım Nba tarihine “Splash brothers”, “Death Lineup”, “Hamptons Five” gibi tabirler kazandırdı.

Splash Brothers

Warriors’ın iki arka alan oyuncusu olan Stephen Curry ve Klay Thompson’a birlikte “Splash Brothers” ismi verildi. Bu isim ilk defa 2012 yılında takımın internet sitesi yazarlarından Brian Witt’in twitter hesabında geçti ve kısa zamanda benimsendi.

Bu iki oyuncunun çok iyi şut atmak dışında da birçok benzer özelliği bulunuyor: Her ikisinin de babası eski Nba oyuncusu, annelerinin kolejde voleybolculuk kariyeri var ve erkek kardeşleri de basketbolcu. (Bu sezon konferans finalinde Stephen Curry’nin rakibi kardeşi Seth Curry oldu)

2015 yılında Curry ve Thompson All-star maçında ilk beş başladı ve aynı takımdan iki guardın bunu başardığı tarihteki ilk örnek oldular.

Death Lineup

Golden State Warriors, 2009’da Stephen Curry’yi, 2011’de Klay Thompson’u, 2012’de ise Harrison Barnes ve Draymond Green’i Nba draftlarından seçti. 2013 yazında serbest oyuncu Andre Igoudala’yı kadroya katınca tam 40 yıl aradan sonra yeniden şampiyonluğa uzanmalarını sağlayacak “ölüm dizilişi” (death lineup) tamamlanmış oldu. 3 sayılık atış isabet oranında Nba tüm zamanlar rekorunu kırmış olan Steve Kerr ise bu dizilişi sahaya sürecek olan koç oldu ve 2014’te 5 yıllık kontrat imzaladı.

“Death Lineup” aslında “kısa beş” diyebileceğimiz bir diziliş olsa da hücumdaki tempo, pas ve isabet başarılarının yanında savunmada çok esnek bir takım olmuştu. İki yönlü süperstar Klay Thompson, yılın savunmacısı unvanı sahibi Draymond Green, Lebron James’i finalde durdurarak finaller MVP’si seçilen Igoudala ligin en iyi savunmalarından birini oluşturuyordu.

Hamptons Five

2015’te şampiyon olduktan sonra 15-16 sezonunda çok sayıda rekor kırdılar. Ancak finalde 7.maçta kaybedince takıma takviye yapma düşüncesi doğdu. Kevin Durant, o yaz kontratı biten oyunculardan biriydi. Warriors oyuncuları Curry, Thompson, Green ve Igoudala, Durant’i ikna etmek için Hamptons’ta onunla biraraya geldiler. Böylelikle yeni kısa beş ortaya çıktı.

Yeni sezon başlarken Durant’in takıma uyum sağlayamayacağı konuşuluyordu. Üstelik normal sezonda maç içinde zaman zaman beraber oynadıklarında Hamptons Five o kadar da etkileyici gözükmüyordu. Ancak play-off dönemi geldiğinde Golden State Warriors tarihin en dominant serilerini oynayıp yeniden şampiyon oldu.

Showtime Lakers (1979-91) ve Bad Boys

Golden State Warriors gibi bir döneme damga vurup özel bir isimle anılmaya devam eden başka kadrolar da var.

“Showtime Lakers”, Nba tarihinin en unutulmaz takım lakaplarından biridir. Kadroda Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar öne çıkan isimlerdi. O dönem takım patronu tarafından basketbolun eğlence tarafına da ağırlık verilmiş, dansçılar ve müzik grubu işe alınmış, Hollywood yıldızları tribünde sıkça görülür olmuştu. Takımın oyun tarzı bu eğlendirme amacını destekler şekilde hızlı hücumlar üzerine inşa edilmişti (run and gun).

Bir diğer unutulmaz isimlendirme de “Showtime Lakers” döneminin sonlarında onların zıttı olarak sertlik ve savunma üzerine oyunlarını kuran Detroit Pistons’a verilmiş “Bad Boys”tu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın