İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hekimoğlu Dizisinin İlk Göze Çarpanları

Hekimoğlu, ilk bölümleriyle iyi bir uyarlama olmuşa benziyor. Dizi, seyircinin beğenisini de kazanmış durumda.

Anti sosyal, zeki ve başına buyruk bir doktorun hikayesini anlatan House, 2004’te başlayıp 8 sezon sürmüş, başladığı kalitede bir final yapmıştı. Ana karakter Gregory House, hastaları bir bulmaca olarak görüyor ve onlarla duygusal bağ kurmaktan kaçıyordu. Onun karakteri dışında başına dert açan bir diğer şey de ağrı kesici ilaç bağımlılığıydı.

Dizinin ekranlarımıza uyarlanacağı haberi ilk çıktığında sosyal medyada bu haber gülünç bulunmuş, başarılı bir uyarlamanın mümkün olmadığı, yapılsa dahi gerçeklikten çok kopuk olacağı söylenmişti. İlk birkaç bölümü yayımlanan dizi, ön yargıları şimdilik kırmış gözüküyor.  Dizi bölüm bölüm, karakter karakter bire bir uyarlanmış. Orijinale bu denli bağlı olmanın yanında bazı yan karakterler yardımıyla tanıdıklık sağlanmış. Amerikan yapımında gizem, gerilim ve dram ögeleri varken yerli yapımda uzun dram sahneleri oldukça baskın. Bunun muhtemel sebepleri, izleyici profiline göre türün seçilmesi ve orijinal dizinin üç katı kadar olan bölüm süreleri olmalı.

Baş rolde kariyeri yeniden çıkışa geçen Timuçin Esen oldukça başarılı bir performans sergiliyor. House’nin bazı mimiklerini taklit ediyor görünse de karaktere kendi yorumunu kattığı noktalar rahatlıkla görülebiliyor.

Dr. İpek rolündeki Ebru Özkan’ın orijinal yapımdaki Dr. Cuddy’yi canlandıran Lisa Edelstein’e fiziksel benzerliği oldukça dikkat çekiyor. Son yıllarda kendisine oldukça güçlü bir kariyer inşa etmiş olan Okan Yalabık ise Hekimoğlu’nun tek arkadaşı olan Orhan rolünde.

Diziyi oyunculukları, müzikleri, dekoru ve hikayeyi bizden yapan eklemeleriyle övmek mümkün. Ancak dizi, iki saatten uzun süresi ve bu süreyi doldurmak için eklenen sahneleri ile takip etmesi zor bir hal alabiliyor. Orijinal yapımın yerini tutamasa da Hekimoğlu’na iyi bir uyarlama olarak hakkını teslim etmek gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın