İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kim Büyük Antrenör Olacak

Profesyonel takım sporlarında gerilimlerin, tatsızlıkların çok sık yaşandığı günümüzde geçtiğimiz hafta içerisinde iki basketbol iki de futbol antrenörünün başrolde yer aldığı centilmenliklere şahit olduk. Yüzümüzü güldüren bu jestler ilk değiller, umudumuz son olmak bir yana örnekleri giderek çoğalacak. Başarılı bir antrenörlük için bilgi, yetenek, tecrübe dışında da bir şeyler gerektiğine güzel birer örnek olan bu hareketler, belki hangi aktif sporcunun ileride büyük bir antrenöre dönüşeceği konusunda bize fikir verebilir.

15 Yılda Değişmeyen Şeyler Var

Orhun Ene, basketbol tarihimizde her zaman özel bir yerin sahibi olarak kalacak. Çoklarına göre basketbol tarihimizin en iyi oyun kurucularından biri olması dışında onu özel yapan faktörler içerisinde sporcu yönü ilk sırada değil. Kariyerinde yaşadığı büyük sakatlıklara rağmen kısa zamanda sahaya geri dönmesi, kaptanı olduğu takımda paralarını alamayan oyunculara kendi cebinden para vermesi gibi çok sayıda hikaye bulunuyor.

Ene, 2000 yılında basketbolu bırakma kararı aldı, ancak bu karardan vazgeçti. 2001 Eurobasket’te milli takımın kaptanıydı, ne yazık ki gruptaki son maçta sakatlanarak turnuvayı kapattı. Aktif sporculuk kariyerinin sonunda ise İTÜ forması giydi. Ocak 2003’te oynanan İTÜ-Fenerbahçe maçında takım arkadaşının hücum süresi sonunda bulduğu üç sayının süre dolduktan sonra atıldığını hakemlere söylemesi, centilmence yaşadığı sporculuk kariyerini yine centilmence veda ettiği son sezonla taçlandırmasına neden olmuştu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi, onun bu davranışına karşılık Fair Play Ödülü vermişti. Daha sonrasında ise Atina’da düzenlenen Dünya Fair Play Ödülü de Orhun Ene’ye verilmişti.

Dolu dolu basketbolculuk yıllarından sonra antrenörlüğe başlayan Orhun Ene’nin yeni kariyeri de oldukça başarılı geçiyor. Bir dönem milli takımın başında da yer alan Ene, şu sıra Tofaş’ta oldukça olumlu işlere imza atıyor. Aynı oyunculuk dönemindeki centilmenliğinin bir örneğini geçtiğimiz hafta Beşiktaş-Tofaş maçında izleme fırsatı bulduk: Ligde 2. ve 3. sıralarda bulunan iki takımın maçı sert savunmalar ve taktik savaşlarıyla geçiyordu. Rakip koç aynı zamanda milli takımı da çalıştıran ve oyunculuk dönemlerinde birlikte milli basketbol takımı kadrosunda yer aldığı Ufuk Sarıcaydı. En formda iki yerli koçun karşılaşmasında Sarıca da, Orhun Ene de itirazlarından dolayı birer teknik faul almışlardı. Son çeyrekte fark tek top iken Tofaş oyuncusu Tony Cracker hücum süresi biterken iki sayılık basket buldu. Beşiktaş tribünlerinin sayının geçersiz olduğuna yönelik serzenişleri olsa da hakemler sayıyı verdi. O sırada Orhun Ene sayının geçersiz olduğunu, hakemlerin pozisyonu tekrar izlemelerini istedi. Sonuçta karar değişti ve sayı iptal edildi. Çekişmeli geçen maçın galibi tek sayı farklı Tofaş SK oldu (59-60).

Maç bitiminde Orhun Ene, “İnsanlar bizi itiraz ederken görüyorlar ama ben hak etmediğim hiçbir şeye itiraz etmiyorum. Karşı taraf haklıysa ben doğruyu söylerim, haksız yere bir şey kazanmak istemem. Bu ekstra bir şey değil” dedi. Zeynepgül Ene ise eşinin yaptığı centilmenlikle ilgili sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Orhun Ene’nin eşi eski basketbolcu Zeynepgül Ene’nin attığı tweet

 

Türkiye Futbol Vakfı Ödül Töreninde Büyük Jest

2017 Türkiye Futbol Vakfı Ödü Töreni 13 Şubat’ta Beşiktaş’ta düzenlendi. Hem futbolculuğunda hem de antrenörlüğünde sayısız başarı kazanan Şenol Güneş, Yılın En İyi Teknik Direktörü Ödülü’ne layık görüldü. Güneş ise ödülü almaya çıktığında büyük bir jest yaparak şu ifadeleri kullandı, “2017 Türkiye Futbol Vakfı Yılın Teknik Direktör Ödülü’nü bana layık görenlere teşekkür ediyorum. Ancak ben bu ödülü Başakşehir’in başarılı hocası Abdullah Avcı ile paylaşmak istiyorum.”

Bunun üzerine Abdullah Avcı ise, “Şenol Güneş’ten çok şey öğrendim. Önümüzdeki yıl daha da çok çalışıp, gelecek yıllarda bu ödülü kazanıp, Şenol Hocamla paylaşmak istiyorum.”

Şenol Güneş ve Abdullah Avcı, 2017 Türkiye Futbol Vakfı Ödül Töreninde

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın