İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koleksiyon Dünyası

Çocukluğumuzda biriktirdiğimiz futbolcu kartları, misketler, oyuncaklar… Her bir parçası milyonlarca dolar değerindeki pahalı koleksiyonlar… İstifçilik, işlevsiz şeyleri atamamak… Sağlıksız, çılgınca ancak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren insanlar…

Fransızcadan gelen koleksiyon kelimesi, aynı/benzer cinsten parçaların biriktirilerek düzenlenmesini ifade eder. Bizde daha çok bir çocukluk uğraşı olan koleksiyonu değerli yapan şeylerin başında nadirliği, düzeni, anlamlılığı gelir.

İstifçilik Bozukluğu

Her biriktirmenin koleksiyon sayılamayacağını da eklemek gerek. Biriktirme, Psikiyatrik/nörolojik bir bozukluk olarak da karşımıza çıkabilir. Kişinin niyeti, biriktirdiği şeyin ne olduğu ve sistemsizlik bize bu konuda fikir verebilir, ancak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren çok da sağlıklı görünmeyen koleksiyonlar da mevcut, o kısmını yazının ilerleyen bölümlerine bırakıp İstifçilik Bozukluğunu açıklayalım.

İstifçilik (Disposophobia, Hoarding Disorder), işlevsiz değersiz eşyaları biriktirme veya bunları atmaktan korkmaya verilen isim. Bir hastalık olmaksızın birçok kişide benzer durumlar hafif şiddette görülebilse de, bu bozukluk birçok hastalığa eşlik edebiliyor: Demans, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Şizofreni, Alzheimer, Madde Kötüye Kullanımı, Gelişim Bozuklukları ve en sık eşlik ettiği durum olan Obsesif Kompulsif Bozukluk.

En Pahalı Koleksiyonlar

Pahalı koleksiyon oluşturmak isteyenler(!) için fikir verecek bir iki örnek verelim:

En yaygın yapılan koleksiyonlardan posta pulu koleksiyonu, parçalar eksiksiz ve iyi korunmuşsa çok değerli olabilir. Ancak bu konuda zirvede olan koleksiyon eBay’den alabileceğiniz Çin Posta Pulu koleksiyonudur, değeri 600.000$. Yerli post pulları arasında ise 5 haneli fiyatlardan satılan koleksiyonlar mevcut.

Yine aynı yabancı alışveriş sitesinde çizgi roman, film koleksiyonlarının 1 milyon dolar üzerinde değer biçilen koleksiyonlar mevcut.

Şarap koleksiyonu da ilgilileri için oldukça değerli olabiliyor. Şu sıralarda en pahalı kırmızı şarap her ne kadar yaşı oldukça genç olsa da “Screaming Eagle Cabernet, 1992”, şişesi 500 bin dolar değerinde. “Chateau Margaux, 1787” nin değeri ise 225 bin dolar.

Araba koleksiyonu yapan çok sayıda sporcunun sanatçının haberi sık sık karşımıza çıkıyor. Konu araba olunca hatta klasik araba veya serilerinin ilk araçları olunca fiyat çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. “The Pinnacle Portfolio” ismi verilen koleksiyon, günümüzdeki en pahalı araba koleksiyonu olarak biliniyor. İstanbul’da çok şık bir araba koleksiyonu Rahmi M. Koç Müzesi içerisinde bulunuyor. Müzenin bu bölümünün en ilgi çekici parçaları arasında Cem Yılmaz’ın oynadığı reklam filmi serisindeki “KİT” ve “Harry Potter” serisindeki uçan araba bulunuyor.

Harry Potter film serisinde gördüğümüz uçan araba da Koç Müzesi’nde görülebilir

En Tuhaf Koleksiyonlar

Graham Barker isimli Avustralyalı’nın koleksiyonu en tuhaflarından biri. Yaklaşık 30 yıl boyunca göbeğindeki ve vücudunun başka bölgelerindeki pamukçukları biriktiren koleksiyoner, her ne kadar sıradışı ve kirli bir uğraşı olsa da Guinness Rekorlar Kitabı’na isminin sokmayı başarmış.

Jean-François Vernetti isimli rahatsız edilmeme konusunda çok hassas olan bir adam, dünyanın farklı coğrafyalarından “Do not disturb!” uyarılarını biriktirmiş, 11.111 parçalı koleksiyonu da oldukça ilginç.

Barry Chappell, uluslararası uçuş sırasında sigara içemediği için nikotin sakızı çiğnemeye başlamış ve uçuş sırasında oldukça ilginç bir fikir bulmuş. 6 yıl ve 95 bin 200 nikotin sakızı sonrasında 90 kilograma yakın sakız topu elde etmiş, ve artık sigara içmiyormuş.

25 yıl boyunca gazlı içecek kutusu, 30.000 adet ayak tırnağı, 137 trafik konisi gibi daha nice kendilerine göre koleksiyoner, çoklarına göre ise biriktirici insan mevcut. Bunlardan bazıları başarılarını rekor kitaplarına kaydettirmiş, bazıları kimi başka kurumlara tescilletmiş durumda ve keyifleri yerinde görünüyor.

Film & Kitap

Koleksiyonerlik hakkında kitap ve filmler de mevcut.

11’e 10 Kala filminde Mithat Esmer ve Nejat İşler

2015 yılında hayatını kaybeden ünlü koleksiyoner Mithat Esmer, 2009 yapımı kendisinin anlatıldığı 11’e 10 Kala filminde yer almıştı. Yeğeni Pelin Esmer’in yazıp yönettiği filmde Tülin Özen, Nejat İşler, Tayanç Ayaydın gibi isimler rol alıyor.

Sanat danışmanı Halilhan Dostal’ın “Koleksiyon Bilinci ve Yönetimi” isimli bir kitabı bulunuyor. Kitap çok önemli bilgiler vermesinin yanında ciddi eleştiriler de içeriyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın