İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhsin Bey’den Yol Ayrımı’na

Sinema tarihinde birçok yönetmen-oyuncu işbirliği çok sayıda nitelikli eserin ortaya çıkmasını sonuç vermiş. Wes Anderson-Bill Murray, Martin Scorsese-Robert De Niro, Tim Burton-Helena Bonhem Carter/Johnny Depp gibi kolaylıkla verebileceğimiz örneklerle kendi sinemamızda da karşılaşıyoruz. Yakın zamanda vizyona giren Yol Ayrımı(10 Kasım 2017) filmi, bize Yavuz Turgul ve Şener Şen ortaklığında üretilen film ve televizyon dizilerini hatırlatıyor.

Kariyerine gazetecilikle başlayan Yavuz Turgul, Arzu Film’de senaryo yazmaya başladı. Çok sayıda önemli filmin senaryo ekibinde yer aldı. İlk yönettiği film, Ahmet Muhip Dranas’ın şiirinden esinlenilerek çekilen baş rolünde Müjde Ar’ın yer aldığı “Fahriye Abla” (1984) oldu.  1987 yılına ait sinema tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Muhsin Bey filmi, onun yönetmenliğinde Şener Şen’le birlikte ilk işleri oldu.

Not: Yavuz Turgul’un senaryo ekibinde yer aldığı filmlerden Şener Şen’in oynadıkları mevcut olsa da bizim bugün bahsettiğimiz örnekler, Turgul’un yönetmenliğinde çekilen eserler olacak.

Muhsin Bey-1987

Eski bir müzik yapımcısı, gerçek bir beyefendi olan Muhsin Bey (Şener Şen) ile şöhret olmak isteyen yanık sesli Ali Nazik (Uğur Yücel)’in yollarının kesişmesini anlatan film, En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Altın Portakal’ı kazanmış, İstanbul Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Arabesk müziğin hakim olmaya başladığı dönemde geçen hikayede, İbrahim Tatlıses örneğine film içerisinde çok defa yer verilmiştir. Gerçekten de dönemini, kültürel değişimi anlatmak için son derece uygun bir bağlam bu yolla oluşturulmuştur.

Filmin geçtiği mekanların başında, “Eşkıya” başta olmak üzere çok sayıda filmden de aşina olduğumuz meşhur “Doğan Apartmanı” yer alıyor..

Oyunculuk kariyerine Turgul’un sinema filmi yönetmenliği deneyiminin başlangıcı olan Fahriye Abla filminde gözükerek başlayan Uğur Yücel’in bu eser sonrasında Şener Şen’le çok sayıda filmi bulunmaktadır.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, 1990

Yeşilçam döneminde çektiği sayısız aşk filmiyle tanınan Haşmet Asilkan (Şener Şen),  başyapıtını çekmek istemektedir. Ancak sinema yapımcıları ondan şarkıcı/aşk temalı filmler beklemektedirler. Haşmet Asilkan karşılaştığı bin bir zorluğa rağmen filmini çekmekte kararlıdır.

Dramedi sınıfına koyabileceğimiz bu filmde Cevat Kurtuluş, Sami Hazinses, Nubar Terziyan gibi gerçek sinema emekçileri ve Müjde Ar kısa bir süre kendilerini oynuyorken karşımıza çıkıyor. Oktay Kaynarca ise, çocukluk hali ile Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni’nin oğlu rolünde bulunuyor.

Gölge Oyunu-1992

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği bir sonraki filmde de ortaklıkları sürdü. 1992 yapımı filmde Şener Şen’e Şevket Altuğ eşlik etmiştir.

Komedyen ikili Abidin (Şen) ve Mahmut (Altuğ) kaybeden olmakta ustalaşmışlardır. İkilinin arkadaşlıklarının sınanması, hayatlarına giren sağır ve dilsiz güzel bir kadın, oyunculuklar, senaryosu ile takdir edilen bir başka filmdir.

Yavuz Turgul’un senaristliğini yaptığı efsane dizi Süper Baba (1993-97) dizisinde Şevket Altuğ baş rolde yer almıştır.

Eşkıya-1996

80’lere doğru durağanlaşan yerli sinemaya ilgiyi yeniden ayağa kaldıran, farklı patformlarda takdir toplamış, IMDB ilk 250 listesinde yer alan Eşkıya. Yazıp yöneten Yavuz Turgul, bir kez daha baş rollerde Şener Şen ve Uğur Yücel…

Son eşkıya Baran (Şener Şen), 35 yıl sonra hapisten çıkmış ve köyüne dönmüştür. En yakın arkadaşının hapse girmesine neden olanın, aynı zamanda sevdiği kadını elinden alan kişi olduğunu öğrenir. İstanbul’a hesaplaşmak ve sevdiği kadını bulmak için geldiğinde Baran’ın yolu İstanbul’da Cumali (Uğur Yücel) ile kesişir.

Gönül Yarası-2004

İdealist öğretmen Nazım (Şener Şen), emekli olmuştur. Taksicilik yapmaya başlar. Bir gün taksiye Dünya isminde pavyonda çalışan bir kadın binerek Nazım’ın hayatına girer (Meltem Cumbul). Dünya’nın eski kocası Halil (Timuçin Esen) ile başı derttedir.

Bu film, Yabancı Dilde En İyi Film dalında ülkemizden Oscar aday adayı olarak gösterilmiştir.

Gönül Yarası, Eşkıya gibi müzikleri ile ayrı yerde olan filmlerden biri. Filmde Meltem Cumbul  Etek Sarı türküsünü, Neşet Ertaş “Karlı Dağlar” türküsünü,  Aynur Doğan da “Dar Hejiroke” şarkısını seslendirmiştir.

Av Mevsimi-2010

Bir bataklıkta bulunan kesik bir koldan yola çıkarak cinayeti aydınlatmaya çalışan tecrübeli polis Avcı, Deli İdris ve Çömez Hasan’ın hayatları bu cinayetle birlikte çok büyük değişimler geçiriyor. Görsel bir şölenle başlayan film, benzer şekilde sona eriyor.

Sinemamızda az sayıda iyi örneği bulunan polisiye türündeki bu filmin oyuncu kadrosu da hayli güçlü: Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen, Okan Yalabık, Rıza Kocaoğlu…

İkinci Bahar-1998/2001

Yayımlandığı dönemde izleyenleri tam anlamıyla ekrana kilitleyen dizi İkinci Bahar’ın senaryo kısmında Yavuz Turgul ismini görüyoruz. Bu unutulmaz dizinin oyuncu kadrosunda ise Türkan Şoray, Şener Şen, Tarık Pabuççuoğlu, Settar Tanrıöğen, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Nedim Saban, Yasemin Çonka gibi çok sayıda önemli isimler yer almıştır.

3 sezon, 37 bölüm süren dizi halen televizyon tarihimizin en iyi dizileri arasında gösterilmektedir. Bu yapım aynı zamanda Şener Şen’in yer aldığı tek televizyon dizisidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın