İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutluluğa Boya Beni (Le Tableau, 2011)

Le Tableau (Mutluluğa Boya Beni, 2011)

Yönetmen:  Jean-Franois Laguione

Tür: Animasyon, macera, drama

Dil: Fransızca

Süre: 76 dk

Tamamlanmamış bir tablonun içinde yaşayan karakterlerin ressamı (yaratıcıyı) aramaya koyuldukları “Mutluluğa Boya Beni”, her yaştan izleyiciye hitap edebilen bir animasyon.

Tablodaki krallıkta yaşayanlar üç sınıfa ayrılmış: Şatoda yaşayan tastamamlar, henüz tamamlanmamış olan yarım kalmışlar ve yalnızca karalama olan eskizler. Tastamam Ramo ve yarım Claire aşklarını gizli yaşar, farklı sınıflardan oldukları için bir araya gelemezler. Yasak aşkı ortaya çıkan Claire, boyasız yüzünden ve diğerlerinin kınamasından dolayı lanetli ormana kaçar. Ramo ve Claire’nin en iyi arkadaşı Lola, onu aramak için bir yolculuğa çıkar. Yolculukta onlara eskiz Quill de katılır. Niyetleri ressamı bulup tabloyu tamamlamasını istemektir.

Yönetmen Laguione’nin animasyon türünde çok sayıda filmi var. Animasyon, böyle bir hikayeyi anlatmak için de en iyi yol şüphesiz.

Filmin süresi oldukça kısa olsa da “Le Tableau”, esas konuyu işlerken birçok meseleye de değiniyor. Ressamın diğer tabloları ve Lola’nın yolculuğu gibi hikayeyi genişleten, güçlendiren ögeler var.

Filmdeki yolculuk “Oz Büyücüsü’nü” andırıyor. Ancak Oz Büyücüsü’nün zıttı bir alt metin karşımıza çıkıyor.

Mutluluğa Boya Beni olumlu eleştriler ve yüksek puan almış bir yapım: imdb puanı 7,4. Tomatometer skoru ise %82.

İyi seyirler…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın