İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

O Brother, Where Art Thou? (2000)

Fargo (1996), The Big Lebowski (1998), No Country for Old Man (2007), Barton Fink (1991) gibi filmlere imza atmış Coen kardeşlerin “Odyssiea” destanından esinlenerek çektikleri komedi-macera türlerindeki film… Oyunculukları, müzikleri, göndermeleri ve atmosferiyle Coen kardeşler elinden çıkmış filmler içinde özel yeri olan yapımlardan biri…

Ulysses Everett McGill (George Clooney), iki mahkumu hapishaneden kaçmak ve hüküm giymeden önce gömdüğünü söylediği 1,2 milyon doları bulmak için ikna eder. Film üç kaçağın karşılaştığı birbirinden ilginç olay ve karakterleri son derece eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda George Clooney dışında John Turtutto, Tim Blake Nelson, John Goodman, Holly Hunter gibi isimler yer alıyor. Yazan ve yöneten kısmında Joel Coen ve Ethan Coen’in, müziklerinde ise T Bone Burnett’in imzaları bulunuyor.

Odyssiea Destanı

Batı edebiyatının günümüze ulaşan en eski örneklerinden ve temellerinden biri sayılan Odyssiea Destanı, Yunan kahramanı Odysseus’un Truva’nın düşmesinden 10 yıl sonra evine dönünceye kadar yaşadığı maceralarını anlatan epik bir destandır. Odysseus’un öldüğü düşünülür bu yüzden karısı Penelope’den taliplerinden birini seçmesi beklenmektedir. Penelope, kefen örmeye başlar, bu kefen bittiğinde kocası dönmemiş olursa taliplerinden birini seçeceğini söyler. Kocasına sadık bir karakter olan Penelope gündüzleri kefeni örerken, geceleri ise sökmektedir. Destan, yolculuğun sonlarına doğru Odysseus’un Kalypso’da tutsak olduğu kısımdan itibaren başlar, bir yolculuk hikayesi denebilir.

 

Film 2 dalda Oscar adaylığının yanında çok sayıda başka ödül ve adaylıklar elde etmiştir. George Clooney, 2001 Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. 2002 Grammy Ödüllerinde Yılın Albümü ödülün filmin soundtrack albümü T Bone Burnett imzasıyla kazanırken, bu ödülle birlikte ilk kez bir soundtrack albümü Yılın Albümü ödülü kazanmıştır.

“Neredesin Be Birader?” ismiyle ülkemizde gösterilen filmin IMDB puanı 7,8. Film  RottenTometoes.com internet sitesinin değerlendirmesinde %77, kullanıcıların ise %89’unun beğenisini kazanmış durumda.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın