İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Kitap”

Kimsecik’teki Edebiyat Türleri

Kimsecik, Yaşar Kemal'in, Yağmurcuk Kuşu, Kale Kapısı ve Kanın Sesi ciltlerinden oluşan roman üçlemesi. Bu yazıda, Yaşar Kemal'in romanda anlattığı hikayelerin derinliği ve çarpıcı temalarının ötesinde; pek çok edebiyat türünden beslenerek ortaya çıkmış özgün dilinin, etkileyiciliğinden söz etmeye çalıştık.

Sunay Akın – Hayal Kahramanları

Şair, yazar, gazeteci, anlatıcı Sunay Akın'ın çok sayıda kitabından herhangi biri ile henüz tanışmayanlar kendi beğeni alanlarına göre bir seçim yapabilirler. Ancak kararsız kalanlar için 2015'te yayımlanan son kitabı Hayal Kahramanları, okuyucu için son derece akıcı bir dil ve nostaljik tat sunacağı muhakkak bir öneri olacaktır.

Adalet Ağaoğlu – Üç Beş Kişi

1980 öncesi döneminden karakterleri konu edinen kitap, sanatçının 5. romanı. Çok sayıda karakterin iç dünyalarını okuduğumuz kitap, devrin boğucu, karamsar ortamını çok başarılı bir şekilde olay örgüsünde ve kitabın dilinde bize sunuyor. Adalet Ağaoğlu, farklı romanlarında kullandığına benzer bir üslup ve teknikle hazırlamış eseri.

Reşat Nuri Güntekin – Damga

Reşat Nuri Güntekin’in 1924’te kaleme aldığı eser, Osmanlı son dönemleri, 2.Meşrutiyet yıllarında geçer. Halis Paşa’nın oğlu olan İffet’in mizacı, çocukluğundan itibaren babasının öngördüğünden farklı bir…