İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orhan Pamuk – Kafamda Bir Tuhaflık

“Boza satıcısı Mevlut Karataş’ın hayatı, maceraları, hayalleri ve arkadaşlarının hikâyesi ve 1969 ile 2012 yılları arasında İstanbul hayatının pek çok kişinin gözünden anlatılmış bir resmidir”

İstanbul’un sokaklarında 40 yılı aşkın bir sürede boza, yoğurt, pilav, dondurma satan Mevlüt, amca oğlunun düğününde bir an görüp aşık olduğu gözlerin sahibine  üç  yıl boyunca aşk mektubu yazıyor.

Çocuk yaşta büyük şehre gelen Mevlüt, siyasi çalkantılara, kavgalara, köyden kente göçe, gecekonduların İstanbul’un tepelerini sarmasına, çevresindeki insanların zenginleşmesine, çekişmelerine şahit oluyor. Ülke ve başta İstanbul çok hızlı biçimde değişim geçirirken o bu sürede hep sokaklarda satıcılık yapıyor. Bazen boza verdiği evin sahibinin iltifatı yorgunluğunu unutturuyor. Yine sokaklarda yalnız başına yürürken onu diğer insanlardan ayıran şeyi, kafasındaki tuhaflığı merak ediyor.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıl çalıştığı Kafamda Bir Tuhaflık romanı 2014 Aralık ayında yayımlandı.

Romanın ismi İngiliz şair William Wordsworth’un kitabın girişinde de yer alan

Kafamda bir tuhaflık vardı.

İçimde de ne o zamana ne de o mekâna aitmişim duygusu…” sözlerinden alınmış.

Keyifli okumalar…

 

 

 

 

Bir yorum

  1. Zehra Zehra 27 Ağustos 2018

    Çok başarılı buldum…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: