İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Paralel Evren? İnanmalı mıyız?

Konu bilim olduğunda bilgilerin, yöntemlerin doğruluğu/yanlışlığı tartışılması gerekirken, inanıp inanmama kısmını tartışıyoruz. Kendi dünyamızda kurduğumuz fantezilere uyuyorsa “inanıyorum”, uymuyorsa “inanmıyorum” diyoruz çoğunlukla. Oysa ki bunlar bilimsel verilerdir inanç meselesi değil.

İnternette dolaşırken zamanda yolculuk üzerine paradoksların yazıldığı bir başlık altında toplanıp yorum yapılan bir sayfadaki gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Çoğunluk popüler bilimi takip etmiş, belki yüzlerce bilim insanının elde ettiği verilerden habersizler. Buraya kadar bir problem yok aslında. Çünkü benim de dahil olduğum salt çoğunluk bir çok bilimsel gelişmeden ve veriden habersiz yaşıyor, insan ömrü de tamamına hakim olmaya yetemeyecektir. Asıl problem şu; bilimsel deneyler, veriler ve bilimsel yöntemler yüzyıllar gibi uzun sürelerde geliştirilmiştir ve “Bence şudur, bence böyledir.” gibi söylemlerle komik bir şekilde yok sayılmaktadır.

O bahsettiğim sayfada yorum yapanların bir kısmı “Bence paralel evren var.” bir kısmı ise “Bence paralel evren yok.” şeklinde görüşlerini paylaşmışlardı. Bu durum beni rahatsız ettiği için altına biraz uzunca sayılabilecek bir yorum ve örnek yazdım, aynen aktarıyorum;

“Paralel evrenin sencesi bencesi yoktur, elimizdeki mevcut bilimsel verilerle kabul ettiğimiz bir gerçektir. Makrokozmozda henüz kullanılabilirliği bir fantezi olsa da parçacık düzeyinde varlığı deneysel olarak gösterilmiştir.

Kuantum bilgisayarlarını popüler bir çok bilim sayfasında görmüşsünüzdür. Normal bilgisayarlar bit denilen, değeri 0 veye 1 olan, bu sayede birleşerek büyük veriler elde edilebilen temelden oluşmaktadır. Kuantum bilgisayarları ise klasik bitlerle değil qubitlerle işlem yapmaktadır. Bu qubitlerin özelliği şudur: aynı anda hem 0 hem 1 değeri alıyor olması. Laboratuvarda yapılan deneysel çalışmalar, qubitlerin ancak bu şekilde çalıştığı taktirde yani kuantum mekaniğinin açıkladığı paralel evrende farklı değere de sahip olabilmesi sonucunda bu verilerin elde edileceğini göstermiştir. Basit bir araştırmayla bu yazdığım bilgilere ulaşılabilir.

Özetle; paralel evren bilimsel bir gerçektir, kişisel inançlarla bir ilgisi yoktur.”

Bilimsel yönteme saygılı bir toplum olmamız dileğiyle…