İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Reşat Nuri Güntekin – Damga

Reşat Nuri Güntekin’in 1924’te kaleme aldığı eser, Osmanlı son dönemleri, 2.Meşrutiyet yıllarında geçer. Halis Paşa’nın oğlu olan İffet’in mizacı, çocukluğundan itibaren babasının öngördüğünden farklı bir gelecek vadetmektedir. Halasının İffet’e anlattığı bir masal, İffet’i çok etkileyecek, ona kendini sevdiği kadın için feda etmeyi öğretecektir.

 

İffet, gençliğinde Osmanlı’da yeni gelişen fikirlerden etkilenecek, babasının konumu onu zor bir durumda bırakacaktır. Öte yandan çocukken dinleyip büyülendiği masalın etkisinde vereceği bir kararsa, onun için çok daha ağır tecrübeleri tatmasına neden olacaktır.

 

Yazar Reşat Nuri Güntekin’in, bizzat şahidi olduğu bir dönemden bize gözlemler sunuyor oluşu, biz okuyucular için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor. İffet’in kendi içindeki çatışmalarını okuma ve İffet üzerinden Osmanlı’nın son yıllarını yorumlama fırsatı, kitabı tavsiye etmemiz için sayabileceğimiz nedenlerden. Kısa bir roman olan “Damga”, diliyle de sizi yormayacak, ilginizi çekecektir.

 

İyi okumalar…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın