İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sesli Kitapların Yükselişi

“Sesli kitap” ya da diğer adıyla “konuşan kitap”, 1930’lardan beri hayatımızda olan bir yayın türü. Sesli kitaplar, önceleri çoğunlukla şiirlerin seslendirilmesi ile kendini gösterse de giderek diğer yazın türlerini de bünyesine katmayı başardı. Son dönemde ise storytel, youtube ve spotify gibi çeşitli uygulamalarda sesli kitaplar, karşımıza çıkıyor.

1877’de fonografın icadını yaklaşık 20 yıl sonra radyo izledi. 1996’da ise sesli kitaplar ödüllendirilmeye başlandı. Dijital çağda türün çok hızlı bir yükselişi oldu. Sesli kitap yayıncılığı, şimdilerde milyar dolarlık bir sektör haline gelmiş durumda.

Sesli kitaplar, en sık araç seyahatlerinde tercih ediliyor. Kimi kullanıcılar, müzik veya radyo yayını yerine sesli kitap dinlemeyi daha dinlendirici buluyorlar. Yürüyüş esnasında dinlemek de oldukça verimli bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Film seyretmek, video oyunu oynamak, kitap okumak gibi hobilerimiz için hep gözlerimizi yoruyor oluşumuz, sesli kitapları daha cazip kılıyor. Ancak dikkati sürdürememek, sesli kitapların etkinliği karşısındaki en büyük engel olabilir.

Bu türün iki başarılı örneğini aşağıdaki videolardan bulabilirsiniz.

 


Audiobooks: Billion-Dollar Industry Shows Steady Growth: https://web.archive.org/web/20141028203824/http://blogs.publishersweekly.com/blogs/ListenUp/?p=4197

Evolution of Audio Books and Media Players: https://archive.is/I8wS#selection-403.0-410.0

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın