İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıların kategorisi: “Spor”

Sporun Bilinmeyenleri

Spor yapmak zararlı olabilir mi? Kadın ve erkek arasında kas gücü farkı var mı? Emekli olduktan sonra sağlığımız nasıl değişiyor? Egzersiz eklem hastalığı yapar mı?

Sporda Cinsiyetin Rolü

Profesyonel erkek atletler, kadınlardan yaklaşık %10 daha yüksek performans gösteriyor. Peki bu farkın sebebi ne? Erkek sporcuların daha fazla kaynağa, antrenman imkanına sahip olması mı? Toplumsal roller mi? Rekabetçilik mi? Yoksa fark, kaslardan ve hormonlardan mı kaynaklanıyor?

Futbol Evine Dönüyor mu?

Bazı sözler diğerlerinden daha tanıdık gelir. Bir ses veya koku geçmişten bir şeyler anımsatabilir. Hatta bazen bir şarkı koca bir ayı yeniden yaşatabilir. Farklı coğrafyalardaki…

Kim Büyük Antrenör Olacak

Profesyonel takım sporlarında gerilimlerin, tatsızlıkların çok sık yaşandığı günümüzde geçtiğimiz hafta içerisinde iki basketbol iki de futbol antrenörünün başrolde yer aldığı centilmenliklere şahit olduk. Yüzümüzü güldüren bu jestler ilk değiller, umudumuz son olmak bir yana örnekleri giderek çoğalacak.

Küme Düşme Mücadelesi!

Her şeyin bitmek üzere olduğu yerde yeni bir başlangıç için toplanan Gençlerbirliği taraftarı Serge Djiehoua’yı bağrına basıyordu. Djiehoua ise bu tepkiyi anlamsızca karşılamıyor, aksine muzurca bir gururla bu takdiri benimsiyordu.

NBA’de “Dark Knight Rises”

Seattle Supersonics, onu 2007 NBA Draftlarında Greg Oden’ın ardından 2. sıradan seçti. Draft edildiği yıl, NCAA’da yılın oyuncusu seçilerek Kolej Ligi’nde çaylak olarak bunu başaran ilk oyuncu olmuştu. 19 yaşında NBA’deki çaylak sezonunda 80 maçta -hepsinde ilk beş çıkmak üzere- oynayıp 20 sayı ortalama tutturdu. NBA’deki ilk sezonunda takımı Seattle 20 galibiyet alarak Batı Konferansı’nı son sırada bitirdi. Onlardan az galibiyet alan tek takım ise doğuyu 15 galibiyetle bitiren Miami Heat idi. 2. Sezonunda takımı Oklahama şehrine taşındı. Yalnızca 5 yıl sonra NBA Finalleri’nde bir tarafta The King ve Miami Heat, diğer tarafta ise Kevin Durant ve Oklahama City Thunder vardı.