İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü Geçidi İngiliz Skeç Dizileri

Britanya komedisinin dünyanın geri kalanında da geniş kitlelerce bilinip sevildiği bir gerçek. Özellikle BBC2 aracılığıyla yayınlanan  pek çok televizyon programı pek çok kişiye ulaşıp etkili olabiliyor. Britanya televizyonlarından çıkıp yaptığı işlerle ekol haline gelmiş pek çok komedyenin başlangıçta skeçlerden oluşan dizilerle bu konuda piştiğini söylemek mümkün.

Yapan ekibin sonraki işlerini haber verir nitelikteki 7 skeç programı sırasıyla;

7. The League of Gentlemen

2001 yılından başlayarak 16 yıl boyunca devam eden dizi yaratıcı ve oyuncu ekibinde yazar Jeremy Dyson, daha sonra hem yazıp hem oynadığı Sherlock dizisinden de tanıdığımız Mark Gatiss, birlikte Psycoville ve Inside No. 9 gibi kara komedilere imza atmış Steve Pemberton ile Reece Shearsmith bulunuyor. Dizi her ne kadar uzun ömrünün bir dezavantajı olarak ilerleyen yılllarda abartılı oyunculuklara güldürme gibi klişelere başvurmuş olsa da, ekip üyelerinin daha sonra ürettiği işlerden, pür komediden daha çok, polisiye soslu komedi veya kara komedi türünde başarılı olduklarını görüyoruz.

6.French And Saunders

İlk olarak 1987 yılında yayımlanan dizi, günümüze kadar zaman zaman tekrar bir araya gelinerek yeni bölümler çekilmesiyle varlığını sürdürdü ve toplamda 6 sezon sürdü. Seri Dawn French ve Absolutely Fabulous dizisinden tanıdığımız Jennifer Saunders’ın birlikte yazıp oynadığı skeçlerden oluşuyor. Çoğunlukla dönemin ünlü şovlarının parodileri niteliğindeki skeçler uzun süredir var olmasıyla günümüzde biraz hasar almış olsa da French and Saunders skeç programları arasında sevilen bir yerde.

5. Big Train

Big Train (1998)

Oyuncu kadrosunda bulunan Simon Pegg, Nick Frost, Mark Heap gibi isimler nedeniyle daha sonradan Edgar Wright yönetiminde çekilecek olan Spaced dizisi ve Shaun Of The Dead, Hot Fuzz gibi filmleri hatırlatsa da dizi üslup olarak yönetmeninin dokunuşunu oldukça hissettiriyor ve yönetmen Graham Linehan’ın daha sonra Black Books ve The IT Crowd’da yapacaklarını önceden haber veriyor. 1998-2002 yılları arasında 2 sezon süren dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca, Kevin Eldon, Julia Davis ve sonraki yıllarda The Office (US) ve Doctor Who dizilerindeki yan rollerinde gördüğümüz, ayrıca 2004-2006 yılları arasında kendi tiplemeleri üzerine kurulmuş skeçlerden oluşan The Catherine Tate Show’dan tanıdığımız Catherine Tate var.

4.The Mitchell And Webb Situation
The Mitchell and Webb Situation

Birlikte 9 sezon süren The Peep Show dizisine imza atan David Mitchell ve Robert Webb’in yazıp oynadığı dizi oldukça kısa sekanslardan oluşan skeçlerin ardarda gelmesi niteliğinde. 2001 yılında 1 sezon süren ve ikilinin ilk işlerinden biri olan dizi daha sonra yapacakları That Mitchell And Webb Look adlı skeç programının da öncüsü sayılabilir.

3.Not The Nine O’Clock News
Not the Nine O’clock News

1979 ve 1982 yılları arasında 4 sezon sürmüş olan dizi daha sonraları tek başına dünyaca tanınmış bir komedyen haline gelen Rowan Atkinson’un ilk işlerinden. Kalabalık bir yazar ekibinin yazdığı dizide ayrıca Mel Smith, Pamela Stephenson ve Griff Rhys Jones da oyuncu olarak yer alıyor. Dizide daha çok dönemin siyasi, popüler figürleri, ideoloji gibi konular komedi malzemesi olarak işleniyor ve dizi özgün bir dil oluşturmayı başarıyor.

2. A Bit Of Fry And Laurie
A Bit of Fry & Laurie

Dizi öncesinde Rowan Atkinson’un Ben Elton ve Richard Curtis ile birlikte yazıp başrolünde oynadığı Blackadder dizisinde de birlikte rol almış olan ikili Stephen Fry ve Hugh Laurie’nin birlikte yazıp oynadığı skeçlerden oluşuyor. İkiliye aynı zamanda Deborah Norton oyunculuğuyla katkıda bulunuyor. Dizide komedi anlayışı olarak oyunculuk ve yazarlığın birlikte ilerlediğini görüyoruz. Kendine has bir dil yakalayabilmiş olan skeçler başka oyuncular tarafından canlandırılsa yeterince etkili olmayacağı izlenimini uyandırıyor. Fry and Laurie daha sonraki yıllarda Jeeves and Foster gibi dizilere de imza atmış olsa da her ikisini son yıllarda ayrı ayrı yaptıkları popüler işlerden tanıyoruz.

1. Monty Python’s Flying Circus

1969 yılından başlayarak 4 sezon süren program Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin ve Graham Chapman’in kurduğu aykırı komedi grubu Monty Python’un geniş kitlelerce tanınıp sevildiği program sayılabilir. Ekip daha sonra The Holy Grail, Life Of Brian ve The Meaning Of Life gibi klasikleşmiş komedi filmlerine imza attı

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın