İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti (roman)

“Yenişehir’de Bir Öğle Vakti”, Sevgi Soysal’ın 1974’te “Orhan Kemal Roman Armağanı” kazanan kitabı.

İstanbul doğumlu Sevgi Soysal (1936-76), Ankara Kız Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi’nde Arkeoloji okudu. Ankara radyosu ve TRT’de çalıştı. Birçok dergide öykü ve yazıları yayımlandı. İlk öykü kitabı “Tutkulu Perçem”, ilk romanı ise “Yürümek” oldu. Ancak Yürümek, müstehcen bulunarak toplatıldı. Soysal, siyasal nedenlerle tutuklandı. Eserleri arasında en etkilisi “Yenişehir’de Bir Öğle Vakti” oldu. Çok genç yaşta (40) kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti

Bilgi Yayınevi tarafından 1973’te basılan roman aslında çok daha önce, Soysal’ın tutukluluk döneminde yazılmış.

Ankara-Kızılay’da eski, çürümüş bir kavağın bir gürültüyle sallanması ve devrilmesi süresince -bir öğle vakti- civarda bulunan birbirinden bağımsız karakterlerin anlatıldığı kitap, bu karakterler üzerinden dönemin sosyal, siyasal yapısını; namus, ahlak, sosyal sınıf algılarını anlatıyor. Devrilmek üzere olan kavak bir benzetme olarak kullanılmış. Bunu romanın ilk cümlesinden anlamak mümkün:

“Sanki büyük bir gürültüyle devrilecekmişçesine sallandı kavak. O her an oluşan, değişen şeyleri görmeyenler sezmediler bunu.”

Tezgahtar Ahmet, mirasyedi Necip Bey, milletvekili kızı Mevhibe Hanım, kimlik kargaşası yaşayan Doğan, yoksul hukuk öğrencisi Ali, ayakkabı boyacısı Necmi gibi çok sayıda karakter ve tipleri romanın en güçlü yanlarından biri.

Kitabın Bilgi Yayınevi’nden çıkan ilk baskısına ikinci el olarak internet üzerinden/sahaflardan ya da İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni baskılarına kolaylıkla erişebilirsiniz.

Şimdiden gözlerinize ve zihninize sağlık…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın