İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yönetmen Ne Düşünür: Tim Burton

(Ön bilgi: Aşağıda Tim Burton filmleri hakkında sürpriz bozacak cinsten bilgi yer almaktadır)

Karnaval havasında işlere imza atan yönetmenin süper kahraman filmi nasıl olur: Burton’un ilk ses getiren filminde Beetlejuice rolünde izlediğimiz Michael Keaton, iki defa Batman rolünde yer aldı. Batman Returns (1992) filminde ona Michelle Pfeiffer ve Danny DeVito gibi isimler eşlik etti. Bu filme çoğunlukla “Batman filmi” gözüyle bakılmaz, daha çok “Penguen” filmi yakıştırması yapılır. “Batman Returns” tam Tim Burton eseridir, bu; kötü karakterlerinin rengarenk makyajlarından, giriş sahnesindeki gotik atmosferden kolaylıkla anlaşılabilir.

Kedi Kadın (Michelle Pfeiffer) ve Penguen (Danny DeVito)

Michelle Pfeiffer’in diğer çok bilinen filmleri: Scarface (1983) ve Tim Burton’un yönettiği Dark Shadows (2012). Belki bu iki sahne arasındaki sadece benzerliktir, ancak her iki karakter de bu sahnelerde benzer hisleri taşımaktadır.

Scarface filminde Al Pacino, Dark Shadows filminde Michelle Pfeiffer

Sanatçıların sevgililerini ölümsüzleştirme çabaları romantik ve görkemli olabilir (Taç Mahal, haritacıların sevgililerinin isimlerini verdikleri sahte adalar vb.). Tim Burton tarzı ölümsüzleştirme çabası ise kulağa o kadar romantik gelmeyecektir: Dark Shadows filminin sonunda Helena Bonhem Carter’in canlandırdığı Dr. Julia Hoffman’ın genç ve güzel kalabilmek için vampire dönüşme isteğinin gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. İşin üzücü tarafı çiftin filmin vizyon tarihinden 2 yıl sonra ayrılmış olmaları. Şakacı ve romantik yönetmenin o yıllardaki hayat arkadaşına verdiği diğer roller de oldukça ilginç:

Helena Bonhem Carter, Alice in Wonderland ve Big Fish  filmlerinde

“Edward Scissorhands (Makas Eller-1990)” filmi ile birlikte en bilindik yönetmen-oyuncu ortaklıklarından biri Johnny Depp ve Tim Burton arasında kurulmuştur. Yakın dostlukları 7 film meyve vermiştir, hatta Burton’un oğlu Billy-Ray’in vaftiz babası Johnny Depp’tir. Bu bağa rağmen Depp bu filmlerde insanlarla bağ kuramayan karakterleri canlandırmıştır:

Edward Scissorhands filminde Johnny Depp ve Winona Ryder

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın