İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zülfü Livaneli – Son Ada (roman)

Adeta bir rönesans insanı olan sanatçı Zülfü Livaneli’nin ilk kitabı “Araf’ta Bir Çukur” 1978’de yayımlanmıştı. Ancak ikinci kitabı için neredeyse 20 yıl beklemek gerekti. Livaneli, ilerleyen zamanda ise bu alandaki üretimini sıklaştırdı. Eserleri, yazar kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacak ödüller ve yayıncılık başarıları kazandı. Onlarca dile çevrilen kitapları ülke dışında da büyük beğeni topladı.

2008 yılında ilk baskısı piyasaya çıkan “Son Ada” romanı, ülkemizin en saygın edebiyat ödüllerinden “Orhan Kemal Roman Armağanı” kazandı. Edebiyatımızda az gördüğümüz distopyanın örneklerinden biri olan eserde alegorik bir anlatım kullanıldı.

Aynı zamanda 1980ler Türkiye’si ile ilgili siyasal içerikli şarkılar yapmış ve umudu paylaşmayı tercih eden sanatçı, bu en politik romanında; düşsel bir ülkede ismini bilmediğimiz karakterler üzerinden ülkemizin geçmişinde ve başka coğrafyalarda karşılaşabileceğimiz gerçekleri dile getiriyor.
Zülfü Livaneli romanları, çoğunlukla geniş kitlelerin kolayca okuyabileceği bir dile sahip olur. Bir takım felaketlerin tanığı bir anlatıcının yazdıkları olarak okuduğumuz “Son Ada” için de bu durum geçerli. Yaşar Kemal, kitabın diliyle ilgili olarak “Bir roman kalıcı olacaksa, dilini kendi yaratacaktır. Zülfü, bu romanda romana göre bir dil yaratmıştır, bundan dolayı da kalıcı olacaktır.”

Yazarın farklı alanlardaki tecrübeleri, birikimleri; kitaplarının içeriğini zenginleştirici bir faktör. Müzisyen kimliği yardımıyla müzik ve şiir; sinemacı kimliği ile dünya kurmasında ve betimlemelerinde detaylar; siyaset geçmişinin yardımıyla da distopyanın toplumsal temelleri, romanı güçlendiriyor.

“O, bir gün çıkıp gelene kadar, ‘en iyi korunan sır’ dediğimiz yeryüzü cennetinde huzur içinde yaşayıp gidiyorduk.”
Bir ütopya olarak başlayan ada hayatı, adaya emekli darbeci başkanın gelişiyle distopyaya dönüşür.
Keyifli okumalar….

Tüm kitap önerilerimiz için: https://isimseyiranlam.com/oneri/kitap_oneri/

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın